"Probiyotikler, kanser tedavisini engelleyebilir"

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Coşkun, kansere de faydası olduğu düşünülen probiyotiklerin, aşı tedavisine olumsuz etkisi olduğunu söyledi.

SAĞLIK 21.10.2019, 15:11
"Probiyotikler, kanser tedavisini engelleyebilir"

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Coşkun, probiyotiklerin sindirim sisteminde bulunan yararlı bakteriler olduğunu, ihtiyaç duyulmadan kullanılan antibiyotiklerin ve beslenme düzeninin bozulmasının, probiyotiklerde azalmaya sebep olduğunu söyledi. Coşkun, "Bu bakterilerin azalması birçok sağlık problemiyle ilişkili. Bu azalan faydalı bakterilerin ticari ürünler kullanılarak artırılması konusu günümüzün popüler alanı" dedi.

Prof. Dr. Coşkun, probiyotiklerin insan vücuduyla olan ilişkisi üzerine çokça araştırma yapıldığını, buna kanserle olan ilişkisinin de dâhil olduğunu söyledi.

Coşkun, kanser ve probiyotiklerin ilişkisinin üç alanda araştırıldığını söyledi ve "Kanser hastalarında yan etkilerinin azaltmasıyla ilgili uygulama var. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda radyoterapi ve kemoterapiye bağlı ishal oluşumunda veya ağızda yaralar oluştuğunda faydalı etkiler göstermiş. Bunu tedaviyle aldıklarında yan etkilerin az olduğunu gösteren çalışmalar var. Yine probiyotiklerin kanserde, özellikle de bağırsak kanserindeki önleyici etkileri araştırılmış ancak net veriler yok. Ama bunların vücuttaki DNA hasarını önlemesi, birtakım kanserojen maddeleri bloke etmesi, azaltması gibi mekanizmalarla önleyici etkisi araştırılıyor. Bunlarla ilgili çok çalışma yok ama özellikle mesane kanseriyle ilgili iyi netice alındığına dair bazı çalışmalar var" şeklinde konuştu.

"Bu gerçekten beklenmedik bir sonuç"

Coşkun, probiyotik denen şeyin canlı bakteri de içerdiği için, vücut sisteminin baskılandığı hastalara yarardan çok zararı olabileceğini söyledi. Uğur Coşkun, eczanelerde satılan probiyotiklerin kullanılmadan önce kesinlikle bir doktora danışılması gerektiğini söyledi ve "Teorik olarak baktığımızda probiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği için faydası olabilir diye düşünülüyor. Buna yönelik deneysel çalışmalar da var. Son dönemde yapılan bir çalışmada, kanser dahil birçok alanda faydalı olduğu düşünülen probiyotik kullanımının, kanser hastalarındaki aşı tedavisi sonuçlarını olumsuz etkileyebileceği ortaya çıktı. Bu pahalı ve kıymetli aşı tedavisini alan hastalarda, beraber kullanılan probiyotiklerin fayda oranlarının çok daha düşük olduğu görüldü. Bu gerçekten beklenmedik bir sonuç. Özellikle rastgele satılan, doktor önerisi ve kontrolü dışında kullanılan bu tür ürünlerle ilgili sadece kanserle ilgili değil başka hastalıklarda da beklemediğimiz olumsuz neticeler olabilir. Bunlarla ilgili mutlaka uzman doktorların değerlendirmesi ve bilinçli olarak kullanılması lazım. Öngördüğümüz gibi olmayabiliyor." diye konuştu.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu