İşte maske takmanın zorunlu olduğu illerimiz!

Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınına karşı mücadelede sosyal mesafe kuralıyla birlikte en önemli önlemlerden biri olarak görülen maske kullanımı, Türkiye'deki birçok ilde zorunlu oldu.

SAĞLIK 23.05.2020, 17:00
İşte maske takmanın zorunlu olduğu illerimiz!

Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınına karşı mücadelede "Kontrollü Sosyal Hayat" sürecinde marketler, pazar yerleri, AVM'ler, taksiler, toplu ulaşım araçları ile yeniden hizmet vermeye başlayan kuaförler ve berberlerde zorunlu olan maske kullanımı, bazı illerde hıfzıssıhha kurulları tarafından sokağa çıkıldığında da zorunlu tutuluyor.

Maske takmak hangi illerde zorunlu oldu?

Adıyaman,  Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Düzce, Erzurum, Eskişehir, Iğdır, Isparta, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Muğla, Rize, Sakarya, Siirt, Şanlıurfa ve Zonguldak Uşak İl Hıfzıssıhha Kurulları, vatandaşların sokağa maskesiz çıkmalarına yasak getirdi. 

Bu kararlarını duyururken sosyal mesafe kuralının da altını çizen İl Hıfzıssıhha Kurulları, maske kullanımının yanı sıra sosyal mesafe kuralının da önemine vurgu yaptı.

Hangi illerde kısmi yasak var?

İzmir, Gaziantep, Giresun, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Manisa, Ordu, Trabzon, Tunceli, Van ve Zonguldak'ın merkez ve bazı ilçelerinde bulunan bir kısım cadde ve sokaklar ile Bitlis'in Tatvan ilçesi, Çanakkale'nin Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde maske takılması zorunlu oldu.

Maske takmamanın cezası ne kadar?

Maske takmayanlarla ilgili Kabahatler Kanuna göre 392 lira idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Koca "maske+sosyal mesafe" demişti

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da kontrollü sosyal hayatın salgına karşı yeni bir hayat tarzı olduğunu ifade ederek, yeni tip koronavirüs (Covid-19) riskinin azaltmasının koşulunu "Maske + Sosyal Mesafe" ifadesiyle açıklamış ve şu değerlendirmede bulunmuştu:

"Dışarıya maskesiz çıkmak, maskeyi yarı açık şekilde kullanmak sorumlulukla bağdaşmaz."

Erdoğan: Maskesiz evin dışına adım atmak yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Mayıs günü video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede uzun bir süre daha maske takılması, sosyal mesafe kuralına uyulması ve temizliğe dikkat edilmesi gerektiğini söylemişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Maskesiz olarak asla evin dışına adım atmayacağız." ifadelerini kullanarak, markette, sokakta, iş yerinde ve her yerde sosyal mesafe kuralına mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini kaydetmişti.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu