Ender Saraç: Kahvaltı en önemli öğündür!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Ender Saraç: "Kahvaltı en önemli öğündür, vazgeçmeyelim. Ben kahvaltı yaparım ne kilo alırım ne de hasta olurum" dedi.

SAĞLIK 15.01.2020, 14:39 15.01.2020, 15:27
Ender Saraç: Kahvaltı en önemli öğündür!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Ender Saraç, Dr. Mehmet Öz'ün, "kahvaltı yapmaya gerek olmadığı ve acıkmadan yememek gerektiği" şeklinde ifadelerinde "acıkmadan yememe kısmına" katıldığını belirtti.

"Börek değil, daha çok protein ağırlıklı beslenilmeli"

"Bizim Türk toplumunda, hatta bütün dünyada kahvaltı en önemli öğündür." diyen Saraç, "Bir deyiş var, 'Kahvaltıyı kral gibi, öğlen yemeğini prens gibi, akşam yemeğini fakir gibi yiyin' diye. Ben buna katılıyorum. Kahvaltı günün en önemli öğünü. Ama dikkat etmek lazım, klasik Türk kahvaltısı, hamur işleri, ekmekler, simitler, poğaçalar, börekler değil, daha çok protein ağırlıklı. Yumurta, belki bir parça çökelek gibi az yağlı, bol 'D' vitaminli, kalsiyumlu bir peynir. Bol yeşillik, üstüne limon sıkarak, olmazsa olmazımız zeytinyağımız, bazen köy tereyağımız, ekşi maya ile mayalanmış tam tahıllı ekmeğimiz, bir dilim kadar. Yanında da alkali bitki çayı, tercihim yeşil çaydır ama klasik Türk çayı da olur şekersiz olmak şartıyla. Bir tatlı kaşığı da bal veya tahin pekmez, şahane, sağlıklı güzel bir kahvaltıdır. Bence kahvaltıdan vazgeçmeyelim." ifadelerini kullandı.

Saraç, kahvaltıda "tam tahıllı bir dilim ekmek, zeytin, zeytinyağı, az yağlı çökelek, taze karış, yeşillik ve bir tatlı kaşığı bal" yediğini söyledi. 

"Doktor Öz'ün o gürüşleri doğru"

"Ben kahvaltı yaparım ne kilo alırım ne de hasta olurum." diyen Saraç, "hamur işi ve şeker" olan bir kahvaltıdan bahsetmediğini belirten Saraç, özellikle kışın tarhana, mercimek çorbalı kahvaltıyı da önerdiğini söyledi.

Doktor Öz'ün, "gecikmiş bir kahvaltı, erken bir akşam yemeği ve 16 saat açlık" görüşlerine katıldığını belirten Saraç, akşam yemeğini kışın saat 18.30-19.00, yazın da 19.30-20.00'den sonra yememek gerektiğini ifade etti.

Yorumlar (0)
15
açık