Canan Karatay: Koronavirüsün gripten farkı yok

Prof. Dr. Canan Karatay, koronavirüsten korunmak için yapılması gerekenleri anlattı

SAĞLIK 06.02.2020, 10:51
Canan Karatay: Koronavirüsün gripten farkı yok

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve çeşitli firmaların iş birliğiyle, Kahramanmaraş Üniversitesi'nden düzenlenen "Maraş Paçası ve Gastronomisi" konulu konferans kapsamında konuşan Karatay, sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs hakkında çok konuşulacak açıklamalara imza attı.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yeni tip koronavirüsün korkulacak bir şey olmadığını ileri sürerek, "Korona, bir viral enfeksiyondur, korkulacak bir şey yoktur." dedi.

Koronavirüsün solunum yoluyla bulaşma sebebinin, virüsün akciğerdeki hücrelerin içine girmesinden kaynaklandığını söyleyen Karatay, koronavirüsten korunmanın mümkün olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: "Teknoloji ilerlemesine rağmen asırlardan beri daha virüsleri halledemedik. Virüslerin hücre içine girmesini bizim engellememiz lazım. Hücre içine girmezse hastalık olmuyor. Onun için de bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz lazım. Hücre güçlü olursa virüsler kapıları açıp içeri giremezler."

Koronavirüsten korunmak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Karatay, "Vücudumuzun direncini kırmazsak hastalanma olmaz, bütün mesele budur. Korona ve enfeksiyonlardan korunmak için ev sirkesi, doğal probiyotiktir, vücudumuzdaki dost bakterileri besler, ev yoğurdu, ev turşusu ve turşu suyu tüketin. Bağırsaklardaki dost bakterileri çoğaltır. Korona diye çıkardılar ama merak etmeyin gripten farkı yok." şeklinde konuştu.


 

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu