Bilim Kurulu üyesi uyardı: "Gümüş suyu değil, su ve sirke..."

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, sebze ve meyvelerin gümüş suyuyla yıkanması gerektiğine yönelik iddialara ilişkin, "Bu söylemler kesinlikle yanlış. Meyve ve sebzeleri sadece bol suyla yıkamamız yeterli. Çok girintili çıkıntılı sebze ve meyveleri suda bekletiyorsak eğer belki biraz sirke koyabiliriz." ifadelerini kullandı.

SAĞLIK 23.05.2020, 12:15
Bilim Kurulu üyesi uyardı: "Gümüş suyu değil, su ve sirke..."

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, sebze ve meyvelerin gümüş suyuyla yıkanarak dezenfekte edilmesi gerektiğine yönelik iddialara ilişkin açıklamada bulundu. 

Prof. Dr. Özkan, bu tür bir işlemi tavsiye etmediklerini kaydederek, "Kesinlikle kullanmasınlar. Gümüşün antibakteriyel özelliği var, hatta bir ara çamaşır yıkamada kullanılmasıyla ilgili haberler de çıkmıştı; ama ikisini de önermiyoruz." ifadelerini kullandı. 

"Asla ve asla önermiyoruz"

Pandemide "virüs" ile karşı karşıya olunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özkan, "Antibakteriyel bile olsa sebze ve meyvelerin bu tür katkı maddeleriyle yıkama uygulamasının bize ne zarar vereceğini bilemeyiz. Kendi sağlığımıza zarar da verebiliriz. Asla ve asla önermiyoruz. Gıdayla bunu aldığımız zaman sindirim sistemimize nasıl etkileri olduğuna dair şu anda bilimsel bir çalışma, bir kanıt yok. Bilmediğimiz bu tür uygulamaları yapmak sağlığımızı olumsuz etkileyecektir." dedi. 

"Gümüş suyu ile sakın yıkamayın"

Prof. Dr. Özkan, pandemi sürecinde çevre hijyeninin,  el hijyeninin ve tüketilen gıdaların temizliğinin çok önemli olduğunu aktararak, şunları söyledi:

"Kendi sağlığımıza zarar vermeyecek şekilde bunları uygulamamız gerekiyor. 'Sebze meyvelerinizi gümüş suyuyla yıkayın' gibi söylemler kesinlikle yanlıştır. Çünkü gümüşün antibakteriyel olduğuna dair bazı yazılar var; ama sebze ve meyvelerimizi gümüş suyu içeren sularla yıkamak toksitesinin ne olduğunu bilmediğimiz için onu ağızdan tükettiğimiz zaman sindirim sistemimize nasıl bir etkisi olduğunu bilmediğimiz için zarar görebiliriz." 

"Belki biraz sirke koyabiliriz"

El hijyenine çok önem verdiklerini ve el yıkarken yalnızca su ve sabun tavsiye ettiklerini, antibakteriyel sabun bile önermediklerini belirten Prof. Dr. Özkan, şu ifadeleri kullandı:

"Ne tür etkileri olduğunu bilmediğimiz kanıtsal bilimsel yayınları olmayan maddeleri asla kullanmamamız gerekiyor. Meyve ve sebzeleri sadece bol suyla yıkamamız yeterli. Çok girintili çıkıntılı sebze ve meyveleri suda bekletiyorsak eğer belki biraz sirke koyabiliriz ya da klor tableti kullananlar da var. Bunları önerebiliriz."

Yorumlar (1)
Erol 11 ay önce
Tamamdır. Bilginize ve biliminize saygımız var. Ama bilim insanı olarak siz araştırsanız. Hazır bilgilerle bilim olmaz. Saygılar
21
açık