Bakanlıktan tahıllı ekmeği ucuzlatma çağrısı!

Meclis obezite komisyonu, beyaz ekmek yerine tahıllı ekmek tüketilmesi gerektiğinin altını çizerek, tahıllı ekmek fiyatlarını masaya yatırdı.

SAĞLIK 20.01.2020, 09:27 20.01.2020, 09:39
Bakanlıktan tahıllı ekmeği ucuzlatma çağrısı!

TBMM Obezite ile Mücadele Alt Komisyonu'nun gündeminde tam buğday ve tahıllı ekmek tüketimi vardı.

Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan Yıldırım, beyaz ekmekten daha sağlıklı olan tam buğday ve tahıllı ekmek fiyatlarının düşürülmesi için hem Tarım Bakanlığı'na hem de Fırıncılar Odasına yazı yazdıklarını belirtti.

Valiliklere gönderilen yazıda, ildeki tüm yemekhanelere alınan ekmeklerin tam tahıllı olması şartının yer aldığını belirten Yıldırım, "Bu konu çok önemli. Çünkü tam tahıllı ekmek diye Sağlık Bakanlığı açıklama yapıyor. Her gün televizyonda herkes konuşuyor. Beyaz ekmeğin glisemik indeksi çok yüksek, ama tahıllı ekmeği almaya kalktığınızda çok pahalı. Mutlaka bunun gündeme alınması lazım. Aynı şekilde Maliye Bakanlığımızla da konuştuk, sadece ekmek değil sağlıklı besinlerde, et ve et ürünlerini, süt ve süt ürünlerinde, sebze ve meyvelerde, bu tahıllı ekmekte bunların tamamında mümkün olduğu kadar erişimi kolaylaştırılmalı, katma değer oranları azaltılmalı. Yumurtada yapıldı inşallah bu ürünlerde de desteklenmeli. Sağlıksız ürünlerde de vergilendirmeyi Maliye Bakanlığımız düşünebilir." dedi.

"Canan Karatay bilgi kirliliği yaratıyor"

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda İşletmeleri ve KODEKS Daire Başkanı Selman Ayaz, mevzuatta bir sorun olmadığını, gıda konusunda özellikle ekmek tüketimiyle ilgili bilgi kirliliği olduğunu söyleyerek, Canan Karatay'ın ekmekle ilgili açıklamalarının vatandaşların kafasını karıştırdığını belirtti. 


Ayaz, "Mevzuatta hatta ekmek satılan her yerde tam buğday ekmeğinin satılmasını zorunlu hale getirdik. Mevzuatta direkt bütün ekmekleri tam buğday yapabiliriz, ama yarın hepsi çöpe gider. Yani önemli olan burada bu alışkanlığı insanlara kazandırabilmek. Biz şimdi bunu yaparken Canan Karatay çıkıp 'Ekmek yemeyin' dediği anda olay bitiyor. Biz istediğimiz kadar uğraşalım, bunları da kabul etmek lazım. Öncelikle gıdada bu bilgi kirliliğini engellememiz gerekiyor. Yani ekmek binlerce yıldır yenen bir şey, ama Canan Karatay çıkıp 'Ekmek yemeyin' dediği anda siz insanları ikna edemezsiniz." ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar (0)
26
açık