İkinci el otoda fiyat artışının sebebi ne?

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, ikinci el araç fiyatlarının geçen seneye göre 15-20 bin lira artış gösterdiğini belirterek, "Özellikle internet üzerinden arabalarını satışa sunan insanların, diğer araç ilanlarına bakarak ciddi anlamda 'satılırsa' düşüncesiyle üzerine 10-15 bin lira gibi rakamlar eklediğini tespit ettik. Bu da piyasayı yanıltmaktadır." açıklamasında bulundu.

OTOMOTİV 16.02.2020, 09:53
İkinci el otoda fiyat artışının sebebi ne?

2020 yılında ikinci el araç fiyatlarında artış görüldü. Bursa Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, ikinci el otomobil piyasasında meydana gelen hareketliliğe ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Geçen seneye oranla aynı segment araçların ücretlerinde bu sene 15- 20 bin liralık bir artış görüldüğünü kaydeden Yanık, fiyat artışının nedeninin ise internet sitelerinde bulunan ilanlar olduğunu aktardı. 

"Türkiye'de beklenen ekonomik artış olmadı"

Yanık, aracını satan kişilerin, araç özelliklerini değerlendirmeden internet sitelerinde bulunan fiyatlar üzerinden satışa çıkardığını belirterek, "2020 yılında arabalar pahalı bir şekilde sezona başladı. 2020'de ikinci el fiyatların artışı sorulmakta. Buna mantıklı bir açıklama yapamıyoruz. Çünkü Türkiye'de beklenen ekonomik artış olmadı. Memurlara yapılan zamlar belli. Sıfır araba fiyatları belli." dedi.

"İnternet siteleri piyasayı yanıltıyor"

İkinci el oto fiyatlarının artmaya devam ettiğine dikkat çeken Yanık, "Bizim yaptığımız araştırma ve tespitler özellikle internet üzerinden arabalarını satışa sunan insanların diğer araç ilanlarına bakarak ciddi anlamda 'satılırsa' düşüncesiyle üzerine 10-15 bin lira gibi rakamlar eklemesi. İlan sitelerine yeni bir özellik geldi. 'Arabaların bilgilerini girin, size ortalama fiyat verelim' denilmekte. O site, minimum ve maksimum olarak yazılan araçların fiyatlarını alıp ortalamasını vermekte. Bu da piyasayı yanıltmaktadır. Dolayısıyla fiyatların da artmasına sebep olmaktadır." ifadelerini kullandı. 

"Sıfır fiyatları ve aracın genel durumu önemli"

Yanık, ikinci el araç fiyatlarının ortaya konmasındaki en önemli kriterlerin sıfır fiyatları ve aracın genel durumu olduğunu ifade ederek, "Motoru, yürüyeni, değişeni, kaportası gibi özelliklerine bakarak araçların ikinci el fiyatını belirliyoruz. Dolayısıyla internet sitelerinde bu şekilde fiyat belirlenmediği için, herkes kendi kafasına göre, emsallerini örnek alarak verdiğinden dolayı bu fiyat artışı maalesef piyasayı germeye başladı." diye konuştu. 

"Günden güne sermayemiz eriyor"

Geçtiğimiz sene Bursa Oto Galericiler Odası'na 53 bin liraya 2016 model bir araç aldıklarını belirten Yanık, "Şu anda aynı araç aynı kilometrede 73 bin lira. Aradan bir yıl geçmeden 20 bin liralık bir fark ortaya çıktı. Fiyat artışının sebebi, internet sitelerindeki insanların birbirlerine bakarak yazmış oldukları fiyatlardan dolayı meydana geliyor. Piyasada mantıklı arabaların gerçek değerlerini veren yine galerici esnafı, internetten daha ucuz fiyata araba satmakta. Ama biz de buna nereye kadar dayanacağız bilmiyoruz. Günden güne sermayemiz erimekte." açıklamasını yaptı.
 

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu