"Önemli olan fotoğrafın hikayesi"

İyi fotoğraf çekmek hakkında tüyolar veren ünlü fotoğrafçı Nick Ut, "Fotoğraf çekmek çok kolaylaştı. Bir babaanneye de verseniz kolaylıkla fotoğraf çekebilir. Fotoğraf çekmeden önce hikayesini düşünmek gerekiyor. En önemlisi bu" dedi.

KÜLTÜR-SANAT 02.01.2020, 11:36
"Önemli olan fotoğrafın hikayesi"

"Napalm Kızı" olarak da bilinen "Savaşın Dehşeti" adlı fotoğrafıyla 1972'de tüm dünyanın ilgisini Vietnam'a çeken fotoğraf sanatçısı Nick Ut, "Fotoğraf çekmek çok kolaylaştı. Bir babaanneye de verseniz kolaylıkla fotoğraf çekebilir. Fotoğraf çekmeden önce hikayesini düşünmek gerekiyor. En önemlisi bu." ifadelerini kullandı.

"Bomba atılan yerdeki görüntüyü hatırlıyorum"

Kendisine Pulitzer ödülü kazandıran ünlü fotoğrafı 47 yıl önce çektiğini hatırlatan Ut, "Bomba atılan yerdeki görüntüyü hatırlıyorum. Patlamadan sonra birçok çocuk ölü olarak çıkarılmıştı, aileleriyle beraber. Sonra o kızı koşarken gördüm. Üzerinde kıyafetleri yoktu ve koşuyordu. Vücudunun yanmış olduğunu gördüm. Bir fotoğrafını çekip kameramı kaldırdıktan sonra onu hastaneye götürüp hayatını kurtardım. Götürmeseydim ölürdü." dedi.

Vietnam savaşı sırasında çok fotoğraf çektiğini söyleyen tecrübeli fotoğraf sanatçısı, "Ama en iyisi oydu. Hayatımın en iyi fotoğrafı da oydu. O fotoğrafa bakan herkes adımı biliyor ve o kızı da tanıyorlar. İnsanlar beni görüp ismimi söylüyor. Beni nereden tanıdıklarını soruyorum ve fotoğraftan tanıdıklarını söylüyorlar. İstanbul'a geldiğim zamanlarda da aynı durum oluyor." diye konuştu.

 "Iphone telefonlarla fotoğrafçılık çok değişti"

51 yıldır fotoğraf çekerek hayatını geçirdiğine işaret eden 68 yaşındaki ünlü fotoğrafçı, "(Napalm Kızı fotoğrafı) Hayatımı değiştirmedi. 51 yıldır aynı işte çalışıyorum. Yarım asır oldu. Çalıştığım şirket bana 'Emekli ol.' dedi ama ben istemedim çünkü her yere gidip fotoğraf çekmek istiyorum." dedi.

Fotoğraf konusundaki teknolojik gelişmelerle ilgili de konuşan deneyimli fotoğraf sanatçısı, "Iphone telefonlarla fotoğrafçılık çok değişti. Artık herkes fotoğraf çekebiliyor. Bir yaşındaki çocuklar bile nasıl fotoğraf çekileceğini biliyor. Önceden hatırlıyorum, insanlar fotoğraf makinesi olsa bile nasıl çekeceğini bilmiyordu. Şu anda çok hızlı bir şekilde bir savaş alanında fotoğraf çekip onu hemen dünyayla paylaşabilirim. Bu anlamda fotoğrafçılık çok değişti." ifadelerini kullandı.

"Fotoğraf çekmek çok kolaylaştı"

Ut, "Fotoğraf çekmek çok kolaylaştı. Bir babaanneye de verseniz kolaylıkla fotoğraf çekebilir. Fotoğraf çekmeden önce hikayesini düşünmek gerekiyor. En önemlisi bu. Çektiğiniz fotoğrafın hikayesini bilirseniz iyi bir fotoğrafçı olursunuz. Ben işe gittiğim zaman yerel haberlerden hikayelere bakar ondan sonra kendi işimi belirlerdim. İnsanların fotoğrafını çekerken bazıları izin vermiyordu. Onlara basın kartımı gösteriyordum. Sonra izin veriyorlardı. Aslında insanlar önceleri fotoğrafının çekilmesine izin veriyordu ama bugün insanlar çok kızıyor." dedi.

"Her ülke farklı ama İstanbul başka"

Ut, "İstanbul'a gelmeyi çok istiyordum. 51 yıldır fotoğraf çekiyorum. Tabii ki her ülke farklı ama İstanbul başka. İstanbul’da çekilen her fotoğraf çok güzel." dedi.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu