Komedyen Jerry Stiller yaşamını yitirdi

Seinfeld dizisinde canlandırdığı Frank Costanza karakteriyle tanınan Amerikalı aktör ve komedyen Jerry Stiller 92 yaşında hayatını kaybetti.

KÜLTÜR-SANAT 11.05.2020, 12:51
Komedyen Jerry Stiller yaşamını yitirdi

Aktör ve komedyen olan oğlu Ben Stiller, kişisel Twitter hesabından, babası Jerry Stiller'ın doğal sebeplerle yaşama veda ettiğini duyurdu.

8 Haziran 1927 tarihinde New York'un Brooklyn semtinde işçi sınıfından bir ailede dünyaya gelen Jerry Stiller, uzun yıllar eşi Anne Meara ile oluşturdukları ikiliyle komedi kulüplerinde sahne aldı.

İkili 60'lı ve 70'li yıllarda Ed Sullivan Show adlı gece şovunda skeçler sahneledi, ardından kendi skeç komedi programlarını hazırlayıp sundular.

Jerry Stiller, 90'lı yıllarda popüler olan Seinfeld dizisinde ana karakterlerden George Costanza'nın yaşlı babası Frank Costanza'yı canlandırdığı yardımcı rolle dünya çapında tanınırlık kazandı. Jerry Stiller, Seinfeld dizisindeki Frank Costanza rolüyle 1997 yılında Emmy Ödülleri'nde En İyi Komedi Yardımcı Oyuncu kategorisinde ödüle aday gösterildi.

Sonraki yıllarda oğlu Ben Stiller'ın yönetmenliğini yaptığı "Zoolander" gibi bazı filmlerde misafir oyuncu rollerini oynayan aktör, 2000 yılında eşi Meara ile komedi kariyerini anlatan bir anı kitabı kaleme aldı.

Jeery Stiller'ın eşi Meara Stiller da, 2015 yılında hayata veda etmişti.

Yorumlar (0)
13
açık