"Türkiye'nin çıkarılması kesinlikle söz konusu değil!"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün Türkiye'deki görüşmelerinin ardından basının sorularını yanıtladı.

GÜNDEM 11.10.2019, 17:42
"Türkiye'nin çıkarılması kesinlikle söz konusu değil!"

NTV Brüksel Temsilcisi Güldener Sonumut ile bir röportaj gerçekleştiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmelerin NATO-Türkiye ilişkilerini ve Barış Pınarı Harekâtı'nı kapsadığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin NATO'daki rolü ve mülteci krizi hakkında "Türkiye terörle mücadelede her zaman en ön saflarda olmuştur ve terörden en fazla zarar gören müttefikimizdir. Ve milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yapıyorsunuz. NATO'daki birçok ülkeden daha çok sığınmacıya ev sahipliği yapıyorsunuz. Türkiye'nin Güney sınırında gerçekten çok önemli endişeleri var ve bir yandan Türkiye'nin ölçülü davranacağına güveniyorum" şeklinde konuştu. Stoltenberg,"Aynı şekilde tabii ki birçok başkentteki endişeleri de kendilerine ilettim. Burada gerginliğin artırılmaması ve durumun istikrarsızlaştırılmaması yönündeki endişeleri anlattım. Önemli görüşmelerimiz oldu." diye ekledi.

'NATO müttefikleri ile Türkiye arasında Suriye'nin kuzeyi konusunda bir fikir ayrılığı olduğunu görüyoruz'

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve diğer NATO üyeleri arasında kuzey Suriye konusunda bir anlaşmazlık olduğunu belirtti ancak ortak hedefe dikkat çekerek "Tabii ki şunu da unutmamak gerekiyor. Ortak bir düşmanımız var ve bunun adı IŞİD'dir. Ve tüm NATO müttefikinin katıldığı, IŞİD'e karşı uluslararası ittifak çok büyük bir başarı sağladı. Milyonlarca kişi kurtarıldı. IŞİD'in elindeki topraklar kurtarıldı. Ve buradaki kazanımlarımızı tehlikeye atmamamız gerekiyor" dedi.

'Önümüzdeki sınama NATO olarak birliğimizi korumak'

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin çok kıymetli bir partner olduğuna dikkat çekerek "Tüm NATO müttefikimizin de Türkiye'nin değerini bildiğini düşünüyorum. Çünkü çok fazla katkı yapıyor Türkiye. Afganistan'daki, Irak'taki misyonumuza... Bunların hepsi terörle mücadele eden görevler. IŞİD'le mücadelede de en ön saflarda bulundu. Türkiye, Balkanlarda da misyonumuza çok büyük bir katkı sağladı" şeklindeki fikirlerini ekledi.

Stoltenberg, NATO'nun en büyük sınavlarından birinin İttifak'ın bütünlüğünün devam ettirilmesi olduğunu söyledi ve "Şu anda tabii ki önümüzdeki sınama NATO olarak birliğimizi korumak ve giderek daha karmaşıklaşan dünyada güçlü organizasyonlara, kurumlara ihtiyacımız var. NATO da güçlü bir kurum. Türkiye'nin karşılaştığı tehditlerin farkındayız, bu nedenle hava savunma bataryaları Türkiye'de konuşlu. Donanma varlığımızı artırdık ve hava varlığımızı da artırdık. Size bu konuda destek olmaya devam edeceğiz. Bunun yanı sıra 5 milyar dolarlık bir yatırımımız söz konusu alt yapı konusunda. Askeri alt yapıda daha da iş birliğimizi ve Türkiye'nin savunmasını güçlendirmek için yaptığımız böylesi bir yatırım var. Bunlar NATO'nun Türkiye'nin yanında olduğunu gösteriyor." diyerek hem İttifak'ın hem de Türkiye'nin NATO'nun güçlendirilmesi için attığı adımlara dikkat çekti.

'Bazen müttefikler bazı konularda fikir ayrılıkları yaşayabilirler'

Genel Sekreter, her türlü ittifak içindeki müttefiklerin zaman zaman aynı fikirlere sahip olamayabileceği görüşünde olduğunu söyleyerek "[Türkiye'nin NATO'dan çıkarılması] kesinlikle söz konusu değil. Bazen müttefikler bazı konularda fikir ayrılıkları yaşayabilirler ancak NATO tarihinde gördüğümüz şudur, bu fikir ayrılıkları her zaman çözülür. Bizim amacımız birbirimizi korumak ve savunmak olan görevimiz etrafında kenetleniyoruz." diyerek Türkiye'nin NATO üyeliğinin tehlikede olmadığının altını bir kez daha çizdi.

Yorumlar (0)
12
açık