Soylu: Miçotakis'in sınırları tutmak gibi bir kabiliyeti yok!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sınırı geçen göçmen sayısının 143 bini aştığını ifade ederek, "Miçotakis'in sınırları tutmak gibi bir kabiliyeti yok. Siz bundan sonraki olacaklara bakın. Bundan öncekiler bir şey değil." dedi.

GÜNDEM 07.03.2020, 11:27 07.03.2020, 12:06
Soylu: Miçotakis'in sınırları tutmak gibi bir kabiliyeti yok!

Türkiye, göçmenlerin Avrupa geçebilmelerini sağlamak için sınır kapılarını açtı. Söz konusu kararın ardından Türkiye-Yunanistan sınırında yoğun göçmen hareketliliği başladı.

Yunan güvenlik güçlerinin göçmenlere zaman zaman biber gazı, ses bombası ve gerçek mermi ile müdahalede bulunduğu görülüyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan söz konusu duruma sert tepki geldi. 

"Maskeler düştü"

Bakan Soylu, "21. yüzyılda kendilerine 'Avrupalı' diyenler hakkında böyle bir tabloyla karşılaşacağımızı bize söyleselerdi, herhalde 'Şaka yapıyorsunuz' derdik. Bu olay bir meselenin de anlaşılmasına vesile oldu; maskeler düştü. Sözde insanlık nutukları atanların aslında ne kadar acımasız oldukları ortaya koydu. Kendi insanları istemese de nasıl haşin davrandıklarını, nasıl acımasız davrandıklarını hep beraber görmüş olduk." ifadelerini kullandı.

"Cenevre Sözleşmesi'nin tamamını ihlâl ettiler"

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'i eleştiren Soylu, "Miçotakis'in ülkesinde kaç yabancı var biliyor musunuz? Paralarını 10 kat aldığı toplam 115 bin yabancı var. Bunların 40 küsür bini adalarda, 70 küsür bini Yunanistan ana karasında. Bizde 4 milyon sığınmacı var. Bir insan bir söz söylerken önce boyuna bakar. Nasıl bir yük altında olduğuna bakar. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin, AB'nin göç ve mülteci konusunda ortaya koyduğu süreçlerin, Cenevre Sözleşmesi'nin tamamını ihlâl ettiler. Defalarca ihlâl ettiler, hâlâ ihlâl etmeye devam ediyorlar." diye konuştu.

"Özel Harekât göreve başladı"

Soylu, dün gece itibarıyla Özel Harekât'ın sınırda göreve başladığını kaydederek, "Bu tarafa itme yapacaklardı. Hepsini tıkadılar. Biz ona güvenlik literatüründe 'tıkama' deriz. Onların itmelerine müsaade etmediler." dedi.

"Hiçbir devlet sığınma hakkını kaldıramaz"

En temel hakkın sığınma hakkı olduğunu vurgulayan Soylu, "Bu insan haklarının birinci kuralıdır. Bunu ortadan kaldırmaya hiçbir devletin hakkı söz konusu değildir. Onun için eğer 115 bin rakamı büyüktür 4 milyon rakamı ise haklıdır belki. Ama zannediyorum ki suçluluğun vermiş olduğu bir değerlendirmedir. Suçlular da hiçbir zaman suçunu kabul etmezler zaten." açıklamasını yaptı. 

"Sınırı geçen göçmen sayısı 143 bini aştı"

İçişleri Bakanı Soylu, sınırı geçen göçmen sayısının 143 bini aştığını ifade ederek, "Ben şunu söyleyeyim... Bu daha başlangıç. Şimdi havalar sıcak, gittikçe sıcaklaşıyor. 200 kilometrenin üzerinde Meriç'i kendine çizgi tutan Yunanistan'la bir sınırımız var. Maalesef bu sene Balkanlarda hava kurak gitti. Su 40-45 santimetreye düştü. Yani ayağınızla geçebilirsiniz. Miçotakis'in sınırları tutmak gibi bir kabiliyeti yok. Siz bundan sonraki olacaklara bakın. Bundan öncekiler bir şey değil." şeklinde konuştu. 

Yorumlar (0)
24
az bulutlu