Soylu'dan "Sokağa çıkma yasağı gelecek mi?" sorusuna yanıt!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı gelip gelmeyeceğine ilişkin, "Çıktığımız programlarda bu tartışıldı. Veriler ile izah edilebilecek bir durum bu. Salgının yayılımı burada çok önemli. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı bu konuyu takip ediyor. Verilerin sokağa yansıması oldukça önemli. Dünya ne yapıyor? Biz nerede başarılıyız? Nerede onlar başarılı? Biz nerede başarılıyız? Hepsini değerlendiriyoruz." dedi. 

GÜNDEM 01.04.2020, 14:41 01.04.2020, 15:25
Soylu'dan "Sokağa çıkma yasağı gelecek mi?" sorusuna yanıt!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Radyosu'nda yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında alınan önlemlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Bakan Soylu, sokağa çıkma yasağı gelip gelmeyeceğine ilişkin, şunları söyledi:

"Çıktığımız programlarda bu tartışıldı. Veriler ile izah edilebilecek bir durum bu. Salgının yayılımı burada çok önemli. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı bu konuyu takip ediyor. Verilerin sokağa yansıması oldukça önemli. Dünya ne yapıyor? Biz nerede başarılıyız? Nerede onlar başarılı? Biz nerede başarılıyız? Hepsini değerlendiriyoruz.

Tüm tedbirlerin karşılığını izliyoruz. Başarısızlık olsa elbette ki her türlü tedbir alınır. Şunu yapmayacağız, bunu yapmayacağız diyemeyiz. Vatandaşımız şu anda tedbirlere büyük ölçüde uyuyor. Bu dönemde alışkanlıkların değişmesi de gerekiyor. Pazara çıktık, en az tezgâhta temas sağlayarak dönmeliyiz. Deyim yerindeyse, koşa koşa gidip gelmeliyiz. Dışarıda bir işimiz var, hemen halletmeliyiz."

Soylu'nun açıklamalarından önemli diğer başlıklar şöyle:

"760 bin yaşlımızın ihtiyacı karşılandı"

"Milli seferberlik ruhunu ortaya koyuyoruz. Polislerimize ayrı bir parantez açıyorum. Şehir giriş çıkışlarında kontroller yapıyorlar. Pazar noktalarındaki denetimler, sağlık birimlerimizin can güvenlikleri için gösterdikleri imtina için teşekkür ediyorum. Vefa Projesi'ne destek veriyorlar."

"760 bin yaşlımızın ihtiyacı karşılandı. Dünyanın hiçbir yerinde bir benzeri yok. Kamu çalışanları ile birlikte büyük bir aile olduk. Sokağa çıkmaları sınırlandırılan vatandaşlarımızın ihtiyaçları polisimiz, AFAD'ımız, Kızılay'ımız, imamlarımız, öğretmenlerimiz, tüm kamu çalışanlarımız ile karşılanmaktadır. Onlar da risk altındalar."

"Polisimiz stokçulukla, fahiş fiyatlarla da mücadele ediyor"

"Önlemlerimizi fazlası ile alıyoruz. Polisimiz stokçulukla, fahiş fiyatlarla da mücadele ediyor. Devlet, devletliğini, polis polisliğini gösteriyor. Müteşekkir ve minnettarız. Yunanistan sınırında da, İran sınırında da, Hakkâri’deki sınırda da polisimiz, özel harekâtımız var."

"Şehirler arası otobüs sefer sayıları yüzde 99'un üzerinde azaldı"

"Tedbirlerin trafiğe yansımasına değinen Bakan Soylu, "2 Mart ve günlük rutin tarihleri karşılaştırarak aldığımız tedbirlerin ne ölçekte karşılık verdi kontrol ediyoruz. Yüzde 99'un üzerinde otobüs seferlerindeki yolcu azaldı. Özel arabalarda ciddi bir azalma var. Toplu taşıma da kontrolümüzde, memnuniyetle söylüyorum. Yüzde 84 azalma var. Şehir içi trafik hafta sonu yüzde 85. Hafta içi yüzde 65'lere düştü. Şehirler arası otobüs sefer sayıları yüzde 99'un üzerinde azaldı."

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu