Soylu'dan sokağa çıkma yasağı açıklaması: Eleştirileri kabul ettim!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10 Nisan akşamı ilan edilen sokağa çıkma yasağına ilişkin, "Zamanlaması açısından alınan karar, bakanlığımıza ait bir karardır. Bir kez daha söylüyorum: Eleştirileri de aldım kabul ettim. Hakaretleri de kabul ettim." dedi. 

GÜNDEM 12.04.2020, 08:31 12.04.2020, 15:53
Soylu'dan sokağa çıkma yasağı açıklaması: Eleştirileri kabul ettim!

Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 10 Nisan Cuma akşamı çıkma yasağı ilan edildi. Vatandaşlar, saat 24.00'e kadar açık olan marketlere ve fırınlara akın ettiler. İnsanların uzun kuyruklar oluşturması ve sosyal mesafe kuralını hiçe saymaları tepki çekti. 

Hürriyet'ten Ahmet Hakan, tartışma konusu olan sokağa çıkma yasağına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile konuştu. 

Bakan Soylu, "Hafta sonu iki günlük sokağa çıkma yasağı kararı aldık. Çünkü bu kararın üretim ve tedarik zincirine zarar vermeyeceğini düşündük. Bu açıdan önemli bir karardır.” ifadelerini kullandı. 

"Ben bunu öngörmedim"

Bir buçuk-iki saatlik süreçte bazı kısıtlı bölgelerde yığılma gerçekleştiğini kaydeden Soylu, "Çok sınırlı sayıda bir birikme oldu. Doğrudur. Ben bunu öngörmedim. Tecrübem var. Ama yine de o saatteki bu çok sınırlı birikmenin büyük bir problem oluşturacağını düşünmüyorum." dedi. 

Soylu, "Zamanlaması açısından alınan karar, bakanlığımıza ait bir karardır. Bir kez daha söylüyorum: Eleştirileri de aldım kabul ettim. Hakaretleri de kabul ettim." açıklamasını yaptı. 

"İki-üç gün önce ilan edilen yasak marketlere hücumu getiriyor"

Diğer ülke örneklerini incelediklerini belirten Soylu, "O örneklerde şunu gördük: İki-üç gün önce ilan edilen sokağa çıkma yasakları marketlere büyük bir hücumu getiriyor. Böyle bir şey yaşanmasın istedik." diye konuştu. 

"İnsani açıdan büyük sorunlarla karşılaşabilirdik"

Soylu, sokağa çıkma yasağının neden saat 23.59'da ilan edilmediğine ilişkin, "Saat 21.00 itibarıyla marketler kapanıyor. Bunu düşünerek yasak kararını 21.00’den sonra ilan ettik. Bazıları 23.59’da ilan etseydiniz diyor. Ancak o zaman da insani açıdan büyük sorunlarla karşılaşabilirdik. Bir ziyarete gitmiş, bir yere gitmiş insanlarımız açısından çok büyük sorun olacaktı. Birkaç saat öncesinden haber verilmesi gerekliydi." dedi. 

"Sokağa çıkanların sayısı 250 bin-300 bin civarındadır"

Vatandaşların yasağın sonsuza kadar süreceğini düşünerek hareket ettiğini aktaran Soylu, "Sınırlı birikmenin nedeni budur. Ama şundan eminim: Nasıl bir yöntem izlersek izleyelim muhakkak bir risk olacaktı. Sonuçta o saatte sokağa çıkanların sayısı 250 bin-300 bin civarındadır." şeklinde konuştu. 

"Sokağa çıkma yasağı, hafta içine sarkmayacak"

Soylu, sonuç olarak bakıldığında herkesin evlerine çekildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Gece saat 00.05 itibariyle bu başarıyla sağlandı. Sokaklarda kimse kalmadı. Sokağa çıkma yasağı, hafta içine sarkmayacak. Bu kesin. Pazar gecesi (bu gece) saat 24.00 itibarıyla yasak bitecek."
 

Yorumlar (0)
15
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur