Skandal kitabın yazarına hapis istemi!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "pedofili" içeren ifadelerin bulunduğu 'Zümrüt Apartmanı' kitabının yazarı Abdullah Şevki Yurtvermez ile kitabı basan yayınevinin sahibi Alaadin Topçu hakkında 'müstehcenlik' suçundan iddianame düzenledi.

Skandal kitabın yazarına hapis istemi!

Pedofili ifadeler içeren 'Zümrüt Apartmanı' kitabının yazarı Abdullah Şevki Yurtvermez, Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamenin kabulü halinde, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "müstehcenlik" suçunu düzenleyen 226. maddesinin 3. fıkrası uyarınca 5 yıldan 10 yıla kadar, kitabı basan yayınevinin sahibi Alaaddin Topçu ise aynı maddenin 5. fıkrası uyarınca 6 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

TCK 226/3. fıkrasında, "Müstehcen görüntü, yazı veya sözleri içeren ürünlerin üretiminde çocukları, temsili çocuk görüntülerini veya çocuk gibi görünen kişileri kullanan kişi, 5 yıldan 10 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır", aynı maddenin 5. fıkrasında ise "Üç ve dördüncü fıkralardaki ürünlerin içeriğini basın ve yayın yolu ile yayınlayan veya yayınlanmasına aracılık eden ya da çocukların görmesini, dinlemesini veya okumasını sağlayan kişi, 6 yıldan 10 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır" hükmü yer alıyor.

İddianamede, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile çok sayıda dernek ve baronun da 'şikayetçi' olarak yer aldığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER