MİT'in kurtardığı İtalyan genç Müslüman oldu!

Millî İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) kurtardığı İtalyan vatandaşı Silvia Constanza Romano, İslamiyet'i nasıl seçtiğini anlattı.

GÜNDEM 11.05.2020, 09:15
MİT'in kurtardığı İtalyan genç Müslüman oldu!

MİT (Millî İstihbarat Teşkilatı) Başkanlığının Afrika’da kurtardığı İtalyan vatandaşı Silvia Constanza Romano, İslamiyet’e geçişinin kendiliğinden, hiçbir zorlama olmadan gerçekleştiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Onlar bana kendi gerekçelerini ve kültürlerini açıkladı. Benim din değiştirme sürecim de yavaş biçimde son aylarda oldu. Bu ne bir ilişkiyle ne de bir evlilikle oldu, sadece saygıdan."

20 Kasım 2018 tarihinde "Africa Milele" isimli sosyal yardım kuruluşunun gönüllüsü olarak gittiği Kenya’da kaçırılan Silvia Constanza Romano’nun önceki gün özgürlüğüne kavuşması ve yaşadıkları, ülkesi İtalya’da büyük yankı buldu.

İtalyan haber ajansı ANSA’nın haberinde, 18 aylık esaretten sonra bugün ülkesine getirilen Silvia Constanza Romano’nun ilk ifadeleri aktarıldı. Silvia Constanza Romano, kendisini kaçıranların onu öldürmeyeceklerine dair garanti verdiğini ve kendisine hep iyi davrandıklarını söyledi.

Silvia Constanza Romano’nun, tutsaklığının son döneminde Kur'an okumak istediğini söylediği ve İslamiyet’e geçişinin kendiliğinden, hiçbir zorlama olmadan gerçekleştiğini anlattığı kaydedildi.

Habere göre, kendisini esir alanlardan Arapça öğrendiğini belirten Silvia Constanza Romano şöyle konuştu: "Onlar bana kendi gerekçelerini ve kültürlerini açıkladı. Benim din değiştirme sürecim de yavaş biçimde son aylarda oldu. Bu ne bir ilişkiyle ne de bir evlilikle oldu, sadece saygıdan."

İtalyan basınında da yapılan yorumlarda, Silvia Constanza Romano’nun kurtarılmasının son yıllarda bölgede etkisini arttıran Türkiye’nin yardımıyla olduğunun altı çizildi.

"Bu her açıdan Erdoğan için zafer"

"Insideover" isimli haber sitesinde çıkan yorumda ise şöyle denildi:

"Silvia Constanza Romano’nun kaçırılmasının mutlu sonla bitmesi, gerçeğin etkili bir işaretidir. Libya’da olduğu gibi Somali de eskiden İtalyan kolonisiydi ve onlar bağımsızlıklarına kavuştuklarında dahi Roma’nın iyi ilişkileri vardı. Şimdi bu bölgeler Türk nüfuzunun hüküm sürdüğü yerler. Bu her açıdan Erdoğan için zafer. O, ülkesinin Afrika dünyasındaki ilişkilerini nasıl koruyacağını ve güçlendireceğini bilen, neo-Osmanlı stratejisinde kendini teyit eden, usta bir diplomasi, askeri strateji ve ittifaklar uzmanı lider."

İtalya: Türk gizli servisi ile iş birliği olmuştur

İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Marina Sereni de LA7 kanalına yaptığı açıklamada şu açıklamayı yaptı:

"Yerinin tespit edilmesi ve doğru zamanda harekete geçilmesi için bölgede bulunan Türk gizli servisiyle bir iş birliği olmuştur."

Yorumlar (0)
13
açık