Meteoroloji uyardı! O illere sağanak yağış geliyor

18 Temmuz 2016 tarihi hava durumunu yayınlayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Karadeniz bölgesi için yoğun yağış uyarısı verdi.

GÜNDEM 18.07.2022, 10:05 Merve Yüksel
Meteoroloji uyardı! O illere sağanak yağış geliyor

Yurdun iç ve bölgelerinde yer yer çok bulutlu, parçalı bulutlu, Karadeniz şeridi, İstanbul’un kuzey ve boğaz bölgeleri, Sivas, Ardahan, Artvin, Tokat, Amasya, Kastamonu, Edirne ve Kırklareli’nin batı, Gümüşhane ve Kayseri’nin kuzey, Yozgat’ın doğu bölgelerinin çevrelerinin yer yer gök gürültülü ve yerel sağanak yağışlı, diğer kesimlerin ise açık ve az bulutlu olacağı tahmin ediliyor.

Karadeniz’de yoğun yağış bekleniyor

Yoğun yağışların, Samsun’un doğu bölgeleri, Giresun ve Ordu çevrelerinde öğle vakitlerinden sonra Rize ve Trabzon çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/metrekare), Trabzon ve Giresun’un doğu kesimleri ile Rize şeridinde çok yoğun (51-75 kg/metrekare) şekilde olacağı düşünülüyor.

Hava sıcaklıkları doğu kesimlerde mevsim normalleri üzerinde seyredecek

Meteoroloji tarafından yayınlanan verilere göre, hava sıcaklıkları ülkenin doğu ve güney bölgelerinde mevsim gereğinin 2 ila 4 derece üstünde, diğer bölgelerde ise mevsim normalleri etrafında seyredecek.

Rüzgar Ege, Marmara ve Akdeniz’de etkili olacak

Rüzgârın, çoğunlukla kuzeyli, doğu bölgelerde güneyli cephelerden hafif, ara ara orta güçte; Akdeniz, Ege, Marmara’nın iç bölgeleri ve İç Anadolu’nun doğu ve güneyinde kuzeyli doğrultudan bazı bölgelerde kuvvetli (40-70 km/sa) şekilde eseceği tahmin ediliyor.

İl il hava sıcaklıkları

Bazı şehirlerde tahmin edilen hava durumuyla 18 Temmuz 2022 tarihinin en yüksek sıcaklıkları şu şekilde,

İzmir: Açık ve az bulutlu 34 derece

İstanbul: Yer yer çok bulutlu ve parçalı bulutlu, günün erken saatlerinde kuzey kesimleri ile boğaz çevrelerinde gök gürültülü sağanak ve yerel sağanak yağışlı 30 derece

Ankara: Zamanla parçalı bulutlu, açık ve az bulutlu 28 derece

Antalya: Açık ve az bulutlu 40 derece

Adana: Açık ve az bulutlu 35 derece

Erzurum: Zamanla yer yer parçalı bulutlu, açık ve az bulutlu 31 derece

Bursa: Zamanla parçalı bulutlu, açık ve az bulutlu 29 derece

Diyarbakır: Açık ve az bulutlu 42 derece

Samsun: Yer yer çok ve parçalı bulutlu, gök gürültülü sağanak ve yerel sağanak yağışlı (Yoğun yağışların Salıpazarı civarında meydana geleceği tahmin ediliyor) 26 derece

Trabzon: Çok ve parçalı bulutlu, yer yer gök gürültülü sağanak ve aralıklı sağanak (Yoğun yağışların öğle vakitlerinde kıyı şeridinde baskın, doğu bölgelerde ise çok kuvvetli olacağı düşünülüyor) 27 derece

Yorumlar (0)
30
az bulutlu