Maskelere reçete zorunluluğu getirildi!

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında FFP2, N95 ve FFP3 maskelerinin reçete karşılığında yalnızca eczanelerden sağlanmasına yönelik karar alındı. 

GÜNDEM 18.03.2020, 13:31 18.03.2020, 13:48
Maskelere reçete zorunluluğu getirildi!

Türkiye'de koronavirüs vakalarının artmasının ardından yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında bazı maskelere reçete zorunluluğu getirildi.

Türk Eczacılar Birliği, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında FFP2, N95 ve FFP3 maskelerinin reçete karşılığında yalnızca eczanelerden sağlanmasına yönelik karar aldı. 

Türk Eczacılar Birliği Başkanı Hakkı Gürsöz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından COVİD-19’un pandemik bir hastalık olduğu ilan edilmiştir. Bakanlığımızca Ülkemizde COVİD-19’un yayılmasını önlenmesi, ihtiyaç planlamaları ile stok ve tedarik yönetiminin etkin bir şekilde yapılması, ülkemizde ürün erişilebilirliğinin temin edilmesi, sağlık hizmeti sunumunun aksamaması ve kamu sağlığının korunması amacıyla gerekli tedbirler alınmış ve alınmaya devam etmektedir."

"Bu kapsamda, EN149 standardındaki (N95, FFP2 ve FFP3) maskelerin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilmesi, reçetelerin gerektiğinde ilgili otoritelerce yapılan denetimlerde ibraz edilmek, talep edilmesi durumunda ise Kurumumuza gönderilmek üzere eczanede muhafaza edilmesi hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim."

Yorumlar (0)
34
açık