İşte sınırı geçen göçmen sayısı!

Türkiye'nin sınır kapılarını açmasının ardından Yunanistan'a 147 bin 132 göçmen geçiş yaptı.

GÜNDEM 17.03.2020, 10:21
İşte sınırı geçen göçmen sayısı!

Türkiye, göçmenlerin Avrupa'ya geçebilmelerini sağlamak için sınır kapılarını açtı. Bunun üzerine Türkiye-Yunanistan sınırında yoğun göçmen hareketliliği başladı.

Yunan güvenlik güçleri zaman zaman biber gazı, ses bombası ve mermi ile müdahalede bulunsa da binlerce göçmen sınırı geçmeyi başardı.

Edirne Valiliği, kentte geçen sene yakalanan 126 bin 827 düzensiz göçmenin, İl Göç İdaresi bünyesinde bulunan geri gönderme merkezlerine alındığını hatırlattı. 

Valilik tarafından yapılan açıklamada, bu sene 27 Şubat gününden itibaren Türkiye'nin farklı bölgelerinden sınır hattına göçmen akını başladığı kaydedildi. 

Açıklamada, sınır hattında bulunan birlikler tarafından Yunanistan'a geçişlerin bildirildiğine dikkat çekilerek, "27 Şubat 2020 tarihinden bugüne kadar, Edirne il sınırlarından Yunanistan’a 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı mıntıkasından 55 bin 904 ve 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı mıntıkasından da 91 bin 228 olmak üzere toplam 147 bin 132 düzensiz göçmen geçiş yapmış olup, geçişler halen devam etmektedir." ifadeleri kullanıldı. 

3 göçmen hayatını kaybetti

Yunanistan'ın göçmenlere yönelik sert müdahalelerine ilişkin bilgi verilen açıklamada, güvenlik güçleri tarafından hem sis, ses ve gaz bombaları hem de plastik ve gerçek mermiler kullanılarak yapılan müdahaleler neticesinde 3 göçmenin hayatını kaybettiği ifade edildi. 

Açıklamada, "Yunanistan'ın müdahalesi sonucu 3 göçmen yaşamını yitirmiş, 214 göçmen de çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Yapılan tedavi sonucu 206 yaralı göçmen taburcu edilmiş, 8 yaralı göçmenin tedavisi ise halen devam etmektedir. Ayrıca bu süre zarfında 7 bin 96 göçmen çeşitli sebeplerle hastaneye müracaat etmiş ve tıbbi yardım almış olup, 1581 çocuğa kızamık ve palio aşısı, 44 gebe kadına da tetanoz aşısı yapılmıştır. Yunan sınır güvenlik güçlerince yapılan sert ve insanlık dışı müdahaleler sonucunda yaralanan 1 ve hayatını kaybeden 3 göçmen ile ilgili kendileri veya yakınları tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulunulmuş, aynı muameleye maruz kalan 25 göçmen ile ilgili başvuru süreci de Türkiye Barolar Birliğince takip edilmektedir." ifadelerine yer verildi. 

Öte yandan, başta İstanbul olmak üzere Anadolu'nun birçok şehrinden Edirne'ye gelen göçmenlerin Avrupa'ya geçmek için Pazarkule Sınır Kapısı'nda bulunan tampon bölge ve çevresinde bekleyişleri sürüyor.

Yorumlar (0)
34
açık