İstanbul seçimlerinin iptali için başvuru

23 Haziran Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali için Yüksek Seçim Kuruluna başvuruldu.ö

GÜNDEM 25.06.2019, 17:37 Hülya İlgin
İstanbul seçimlerinin iptali için başvuru

Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine bağımsız aday olarak katılan ve 92 oy alan Mehmet Ali Aydoğmuş, "kendisine verilen oyların kasıtlı olarak başka siyasi partilere kaydedildiği" iddiasıyla ve seçimlerin yenilenmesi talebiyle itirazda bulundu.

İstanbul İl Seçim Kurulunun bulunduğu Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen Mehmet Ali Aydoğmuş, hazırladığı dilekçeyi Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) gönderilmek üzere il seçim kuruluna takdim etti.

Dilekçesinde, seçim tekrarının demokratik ve adaletli bir karar olmadığını savunan Mehmet Ali Aydoğmuş, "Bu seçim Türkiye'mizin tarihinde kara sayfa olarak yer almıştır. İstanbul toplumu ve gelecek nesil için, demokrasimiz ve kara lekenin silinmesi için seçimin tekrarlanması gerekmektedir" dedi.

Mehmet Ali Aydoğmuş sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"İstanbul'daki tüm sandıklarda bana verilen oyların bir kısmı, kasıtla sandık kurulları başkanları tarafından farklı siyasi partiler adına kaydedilmiş ve sandık sonuç tutanaklarına da bu şekilde geçmiştir. 39 ilçede herhangi bir sandık tutanağı ve çetelesi verilmediği gibi itiraz süresi de bildirilmemiştir. 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde aldığım oyların başka bir siyasi partiye kaydırıldığı aşikardır. Bu nedenle mağdur edilmiş durumdayım."

Dilekçesini sunmasının ardından gazetecilere konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Ali Aydoğmuş, 31 Mart'ta 262 oy aldığını, bu seçimde ise aldığı oyların 92'ye düştüğünü söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Ali Aydoğmuş, 31 Mart'ta yapılan yerel seçimler sonrası da "seçimlere şaibe karıştığını ve manipülasyon yapıldığını" iddia ederek seçim sonuçlarına itiraz etmişti.

Yorumlar (0)
19°
parçalı az bulutlu