"Hasar gören evlerin yerine yenisi yapılacak"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, merkez üssü İran'ın Hoy kenti olan depremden dolayı Van'da hasar gören evlerin yerine "çelik konstrüksiyonlu yeni evlerin" yapılacağını ifade etti.

GÜNDEM 24.02.2020, 17:16 24.02.2020, 20:30
"Hasar gören evlerin yerine yenisi yapılacak"

Bakan Soylu, Özpınar Mahallesi'nde hayatını kaybedenler için kurulan taziye çadırında aileleri ziyaret etti.

Depremde ölenlere rahmet, yaralılara da şifa dileyen Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sürekli bölgedeki gelişmeleri arz ettiğini söyledi.

Soylu, "Özpınar'dan Gelenler'e, Güvendik'ten Kaşkol'a, Ömerdağı'na, Böğrüpek'e tüm köylerin hayvancılıkla uğraştığını, çok sayıda küçükbaş hayvanı olduğunu öğrendik. Sayın bakanımız talimat verdi. Nasıl biz kendi çadırlarımızı çıkardıysak orası da hayvanların barınma çadırlarını çıkardı. Gece dolmadan 250'nin üzerinde çadırı kurabildik. Bu akşam itibarıyla hem Özpınar'da hem de diğer köylerde binin üzerinde çadırı kurmuş olacağız. Bütün sivil toplum örgütlerimiz, AFAD, Kızılay burada. Ömerdağı'ndaydım, Orada hasar tespitinin yüzde 90'ını arkadaşlarımız bitirdi. Çevre Şehircilik Bakanlığımız da hemen genel müdürünü gönderdi. Hasar tespiti en geç yarın öğlene kadar burada bitirilmiş olur." dedi.

Milli Eğitim Bakanıyla görüştüğünü ve bu bölgedeki okulların 15 gün tatil edildiğini hatırlatan Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Hiçbir eksikleri kalmayıncaya kadar oradaki hizmet kervanını sürdüreceksiniz." şeklinde talimat verdiğini söyledi. 

"Çelik konstrüksiyonlu evler ve 30 metrekarelik ahırlar yapılacak"

"Bir taraftan çadırlar kuruyoruz. Bir de konteynerle ilgili ne yapabiliriz, ona bakıyoruz." diyen Soylu, "Sevk edebileceğimiz yerlere konteyner sevk edeceğiz. Çadırları alacağız vatandaşlarımızı konteynerlere yerleştireceğiz. Sonrasında ne olacak. Çevre Şehircilik Bakanlığımız tespitleri yapıyor. Nasıl Elazığ'ın köylerinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın burası için de aynı talimatları var. Yıkılan, ağır hasar gören evlerin yerine 80-85 metrekare çelik konstrüksiyonlu evler, yanına da 30 metrekarelik ahırlar yapılacak. Buradakilerin sağlıklı güvenli şekilde hayatını devam ettirmesini sağlayacak yerleşimi hep birlikte oluşturacağız. Yapılan hizmetlerin devamı için sabırlı olacağız. Birbirimize destek olacağız." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, "Yapmamız gereken hep birlikte buna dikkatli olmak. Tarım Bakanımızdan Allah razı olsun. Hemen Cumhurbaşkanımızla konuşarak buraya geldi. Çünkü burada tarım ve hayvancılık en önemli mesele. Orada herhangi bir endişeniz olmasın. Sayın bakanımıza da bana da Sayın Cumhurbaşkanımız söyledi. Telef olan hayvanlar konusunda kafanızda bir soru işareti olmasın. Onun gereğini biz yerine getireceğiz. Bu konuda elimizden gelen desteği ortaya koyacağız. Ahırlar konusunda şimdilik hem Tarım Bakanlığının gönderdiği hem de bizim gönderdiğimiz çadırlarla bu meseleyi hep birlikte çözüme kavuşturmuş olacağız." dedi.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu