Güçlü bir KKTC için imza attı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yeni tip koronavirüs ile mücadelede normale hazırlanan Türkiye'nin KKTC'nin de yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirtti.

GÜNDEM 26.05.2020, 13:30 26.05.2020, 15:44
Güçlü bir KKTC için imza attı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Salgının etkileriyle oluşacak yeni normale hazırlanırken Türkiye, KKTC'nin yanında olmaya devam edecektir."

"KKTC'yi sürdürülebilir bir ekonomiye kavuşturmak için gereken adımları ciddiyetle ve vakit kaybetmeksizin birlikte atmaya kararlıyız."

"Türkiye-KKTC İktisadi ve Mali İş birliği Anlaşması, salgının ekonomide açtığı yaraların iyileştirilmesine destek verecek şekilde tasarlandı."

"Anlaşma ile 2 milyar 288 milyon 976 bin lira tutarındaki mali kaynağı hibe ve kredi şeklinde aktarıyoruz."

"2020 İktisadi ve Mali İş birliği Anlaşması, yeni normale güçlü şekilde hazırlanan KKTC'nin ve kardeşliğimizin yükselme zemini olacaktır."

"Güçlü bir gelecek projeksiyonu ile hazırlandı"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması"nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomide açtığı yaraların hızla iyileştirilmesine destek verecek şekilde, güçlü bir gelecek projeksiyonuyla tasarlandığını söyledi.

Oktay, video konferans yöntemiyle düzenlenen "Türkiye ve KKTC Arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması İmza Töreni"nde yaptığı konuşmada, Kovid-19 ile mücadelede tedbirlere uyulmaya devam edilmesinin önemini vurguladı.

Kovid-19 ile mücadelede birçok gelişmiş ülkenin ciddi sorunlar yaşadığına, ekonomi, üretim ve ticaret ilişkilerinin etkilendiğine işaret eden Oktay, "Dünya, böylesine zorlu bir sınavdan geçerken KKTC, hükümetiyle, vatandaşlarıyla topyekun takdire şayan bir mücadele örneği sergilemiştir." dedi.

Oktay, KKTC hükümetinin izlediği kararlı tutumun, Kıbrıs Türk halkının da desteğiyle önemli bir başarı öyküsü ortaya koyduğunu belirterek, KKTC'de bir ayı aşkın süredir pozitif vaka görülmemesinin bunun kanıtı olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde aldıkları erken tedbirler ve etkin kriz yönetimi sayesinde Türkiye'de de salgının yayılımının büyük oranda giderildiğini ve normalleşme adımlarının hızla atıldığına değinen Oktay, şunları ifade etti:

"Bu süreçte bilhassa sağlık malzemelerine erişimde yaşanan ciddi sıkıntılar sebebiyle dost ülkelere Türkiye'nin yardım elini uzatmayı da ihmal etmedik. Aralarında 21 NATO ülkesinin de bulunduğu 82 ülkeye tıbbi malzeme ve maske gönderdik. Hepsinin ötesinde öncelikli olarak KKTC'nin yanında olduk ve kardeşliğimizin gereği olarak Kıbrıs Türkleri'nin gereksinimleri için imkanlarımızı canı gönülden seferber ettik. Sağlık Bakanlığımız ve Kızılay tarafından maske, dezenfektan, koruyucu giysi ve gıda paketi destekleri sağlandı. Diğer taraftan, medikal malzemelerin KKTC'ye sevkini de kolaylaştırdık."

Oktay, geçen hafta KKTC'deki orman yangınlarına müdahale için 3 yangın söndürme helikopteri gönderdiklerini hatırlatarak, şartlar ne olursa olsun KKTC ve Kıbrıs Türk halkının yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

"Yeni projeleri omuz omuza yürütmeye devam edeceğiz"

Oktay, kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirlerin birçok ülkenin olduğu gibi KKTC'nin ekonomisini de etkilediğini söyledi.

"Salgınla mücadele süreci, KKTC'nin ekonomi yönetiminde yapılması gereken reformların önemini bir kez daha ortaya koymuştur." diyen Oktay, şöyle konuştu:

"Birçok bölgede toparlanmanın ve normalleşmenin başladığı, turizm sezonunun yeniden açıldığı bugünlerde, Kuzey Kıbrıs'ta tüm kesimlerin yeni atılım sürecine destek vereceğine ve bu kriz dönemini KKTC için fırsata dönüştüreceğine yürekten inanıyorum. Salgının etkileriyle oluşacak yeni normale hazırlanırken Türkiye, geçmişte olduğu gibi KKTC'nin yanında olmaya devam edecektir.

Kıbrıs Türk halkının refahı için, KKTC'yi sürdürülebilir bir ekonomiye kavuşturmak için gereken adımları ciddiyetle ve vakit kaybetmeksizin birlikte atmaya kararlıyız. Geçtiğimiz yıl ve daha önce yapılan anlaşmalarla başlatılan kara yolları, su şebekesi ve hastane gibi somut projeleri süratle tamamlayarak yeni projeleri omuz omuza yürütmeye devam edeceğiz."

"Anlaşma, güçlü bir gelecek projeksiyonuyla tasarlandı"

Oktay, imzalayacakları anlaşmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs Türk halkına desteğinin somut nişanesi olduğunu dile getirdi.

"Anlaşma, salgının ekonomide açtığı yaraların hızla iyileştirilmesine destek verecek şekilde, güçlü bir gelecek projeksiyonuyla tasarlanmıştır." ifadesini kullanan Oktay, şunları söyledi:

"Aylar süren titiz bir çalışmanın sonucunda oluşan, kısaca 'ARMA Modeli' olarak adlandırdığımız 'Türkiye-KKTC Altyapı ve Reel Sektör İçin Mali İş Birliği Aracı' ile birlikte, KKTC'de yürütülecek proje süreçlerini daha verimli şekilde icra etmeyi ve böylece projelerin katma değerini artırmayı amaçlıyoruz. Hükümetinizin desteğiyle birlikte uygulayacağımız 'ARMA Modeli' sayesinde KKTC'nin değişen dünyaya daha hızlı bir şekilde ayak uydurmasını, KKTC'de ekonomik büyüme ve kalkınmaya doğrudan katkı sağlayacak nitelikli projelerin kazandırılmasını amaçlıyoruz."

"Anlaşma, KKTC'nin yükselme zeminidir"

Anlaşma kapsamında KKTC'ye hibe ve kredi şeklinde mali kaynak aktarılacağını belirten Oktay, "Anlaşma ile 2 milyar 288 milyon 976 bin lira tutarındaki mali kaynağı hibe ve kredi şeklinde aktarıyoruz. Anlaşma, savunma, altyapı ve reel sektör yatırımları harcamalarına ilave olarak, bütçe açığına katkı sağlayacak şekilde Turizm Kovid-19 Salgın Desteği Programı, Kırsal Kalkınma ve Sosyal Hizmet Projesi, Tarımsal Yatırım Desteği ve Zirai Kredi Programı ile Sanayici ve Küçük Esnaf-Zanaatkarlara Yönelik Kredi Programı'nı içermektedir." diye konuştu.

Salgın sürecinin ardından KKTC ekonomisi için yeni fırsatlar oluşacağına dikkati çeken Oktay, "2020 yılı İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması, yeni normale güçlü şekilde hazırlanan KKTC'nin ve kardeşliğimizin yükselme zemini olacaktır. Post kovid dönemi KKTC için fırsatlar, açılım imkanları ve iş birliğine elverişli yeni kanallar sunuyor. Mevcut potansiyelin Türkiye'nin de destekleriyle stratejik atılımlara yönlendirilmesi sonucunda KKTC'nin geleceği çok daha berrak ve aydınlık olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Fuat Oktay, kardeşlik bilinciyle birlikte hareket ederek KKTC'yi ekonomik olarak daha sağlam, müreffeh ve rekabet edebilir bir yapıya kavuşturabileceklerine yürekten inandıklarını ifade ederek, şunları dile getirdi:

"Türkiye ile Kıbrıs Türk toplumu her zaman olduğu gibi tek yürek oldukça bu coğrafyada bizim hakkımıza, hukukumuza göz dikecek hiçbir unsur olamaz. Bizler, Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru hak ve menfaatlerimizi korurken gücümüzü birliğimizden, dayanışmamızdan, kardeşliğimizden alıyoruz. Bu noktada bölgede kalıcı istikrarsızlığa neden olabilecek tüm ihtilaflara çözüm aranması hususunda uluslararası meşruiyet temelindeki çaba ve desteklerimizi sürdürüyoruz, sürdürmeye devam edeceğiz."

"Kıbrıs meselesinin çözüm yolu siyasi eşitlik sağlanmadan aşılamaz"

Bölgedeki hidrokarbon kaynakları meselesinin çözümü için uluslararası toplumun, Kıbrıs Rum Yönetimi'ni, Kıbrıs Türk tarafıyla adil paylaşıma ve diyaloğa ikna etmesi gerektiğini vurgulayan Oktay, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Kıbrıs meselesinin çözüm yolu, Ada'daki taraflar arasında siyasi eşitlik sağlanmadan aşılamaz. Milli davaya olan inancımızla Kıbrıs Türk halkının meşru hakları teslim edilene kadar ve Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin Ada'da siyasi eşitliği sağlanana dek hak ve hakkaniyet mücadelesini sürdüreceğiz. Kıbrıs Türkü'nün geleceğe güvenle bakarak barış, huzur ve refah içinde yaşamaya devam etmesi için ana vatan ve garantör ülke olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Aksini düşünenler her zaman olduğu gibi hayal kırıklığı yaşamaya mahkumdur."

Tatar: Erdoğan'a hürmetlerimi iletiyorum

Tatar, video konferans yöntemiyle düzenlenen "Türkiye ve KKTC Arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması İmza Töreni"nde yaptığı konuşmada, tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı kutladı.

"Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hürmetlerimi ifade etmek istiyorum." diyen Tatar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve mali protokolün imzalanmasında emeği geçen tüm bürokratlara teşekkür etti.

Protokolle ilgili çalışmaların uzun zamandır sürdüğünü kaydeden Tatar, "Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dolayısıyla daha detaylandırılmış bir program ortaya çıkarıldı. Önemli olan bütün yaptığımız çalışmaları, fedakarlıkları ve Kovid-19 süresinde gösterdiğimiz başarıları fırsata çevirmek, KKTC'nin daha güvenli ve refah dolu bir yapıya ulaştırılabilmesidir." diye konuştu.

Tatar, protokol ile KKTC'ye önemli bir mali kaynağın aktarıldığını kaydederek, "KKTC'ye aktarılacak kaynak yaklaşık 2,3 milyar Türk lirası civarında. Bu da KKTC'nin altyapısının ve rekabet edebilirliğinin güçlenmesi anlamında fevkalede önemlidir. Önemli olan reel sektör ve altyapımızın da güçlendirilmesiyle KKTC'nin mukayeseli avantajlı olduğu sektörlerinin güçlenebilmesidir." ifadelerini kullandı.

Turizm, yükseköğretim, konut sektörü ve tarımsal faaliyetlerin daha sürdürülebilir bir noktaya gelmesi ve su projesinin tamamlanması hususunda çalışmaların devam ettiğine vurgu yapan Tatar, ilerde doğalgaz ve kablolu elektriğin de bir aşamaya getirilmesi ve KKTC'deki enerji maliyetlerinin tekrar arzu edilen noktaya getirilmesi konularında çaba harcayacaklarını söyledi.

"Türkiye'ye KKTC'ye verdiği devamlı destekten dolayı teşekkür ederim"

KKTC'nin sürdürülebilirliğini, rekabet gücünü devam ettirmesi ve daha güçlü bir yapıya ulaştırılması için yapılan çalışmaların önemine dikkati çeken Tatar, "Hükümetim ve halkım adına Türkiye'ye KKTC'ye verdiği devamlı destekten dolayı teşekkür ederim." dedi.

Tatar, hükümetin zamanında aldığı kararlar ve halkın da bunlara uymasıyla Kovid-19 sürecini başarılı geçirdiklerini söyledi.

Güçlü devletlerin dahi Kovid-19 sürecinde sıkıntılarla boğuştuğu bir dönemde başarılar elde etmelerinin geleceğe dönük umut ortaya çıkardığını belirten Tatar, "Kovid-19 süreci, bir turizm ve eğitim adası olarak KKTC'nin marka değerine değer kattı. Daha güçlü bir noktaya geleceğine inanmaktayım. Türkiye'nin bize verdiği bu destek, böyle bir ortam ve konjonktürde daha anlamlı bir hale gelmiştir." diye konuştu.

Tatar, Kovid-19 sürecinde ekonomik gelirlerle düşüş yaşandığına değinerek, normalleşme sürecinde yaptıkları açılımlarla eski noktaya gelmek için çaba içerisinde olduklarını söyledi.

"Bu bayram gününde böyle bir müjdeyi halkımızla paylaşıyoruz"

Başbakan Tatar, şöyle devam etti:

"Ekonomide Kovid-19 öncesi noktaya gelebilmek için bu mali desteğin de gelmesi gerekiyordu. Bu bayram gününde böyle bir müjdeyi halkımızla paylaşıyoruz. İnşallah hayırlara vesile olacaktır. Önemli olan bu coğrafyada, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin desteğiyle KKTC'yi güçlendirmek, Kıbrıs Türk halkının bu topraklardaki varoluş mücadelesindeki ekonomik mücadelesini taçlandırmak, halkımıza daha fazla refah ve esenlik verebilmektir."

Törende Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay da konuşma yaptı. 

Anlaşma kapsamında KKTC'ye hibe ve kredi şeklinde mali kaynak aktarılacağını belirten Oktay, "Anlaşma ile 2 milyar 288 milyon 976 bin lira tutarındaki mali kaynağı hibe ve kredi şeklinde aktarıyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından Oktay ve Tatar, iki ülke arasındaki İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması'nı imzaladı.

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de imza sırasında hazır bulundu.

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur