FETÖ'nün kodları çözüldü!

Tokat'ta FETÖ/PDY soruşturması kapsamında itirafçı olan bir sanık, örgütün yapılanmasını ve kodlamalarını deşifre etti.

GÜNDEM 25.06.2019, 15:42 Hülya İlgin
FETÖ'nün kodları çözüldü!

Tokat'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında itirafçı eski bir asker olan sanık, alınan ifadesinde FETÖ'nün yapılanması ve kodlamalarıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Tokat Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında "silahlı terör örgütü üyesi olduğu" iddiasıyla gözaltına alınan, telefonunda örgütün şifreli haberleşme uygulaması "ByLock" bulunduğu iddia edilen ve itirafçı olduktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan H.S. hakkında iddianame hazırlandı.

Tokat 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianame kapsamında H.S'nin yargılanmasının yapılmasına başlandı.

İddianamede ifadelerine yer verilen sanık H.S, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)'nın bütün "mesleklere" ve "kişi gruplarına" kodlar verdiğini belirtti.

Hakkı, Hususi Hizmetler, Master, Doktora, Mado, Ümit, Okulcu, Kürşat, Kasım, Dursun, Polat, Zekai, Fatih, Bahçıvan, Kırmızı, Mavi, Yeşil

"HAKKI" isminin örgütün 2014 öncesinde hukuk birimine verdiği kod isim olduğunu anlatan H.S, "HUSUSİ HİZMETLER" kod isminin ise, hususi öğrencilerin bulunduğu, bu öğrencilerle birebir ilgilenen ve görüşen, devir yapan, serdoktor, doktor ve öğretmenlerin bulunduğu yapının genel adı olduğunu açıkladı.

Sanık H.S. şunları söyledi: "Yapılanma içinde eğitim danışmanına bağlıdır. 'MASTER', üniversitelerin meslek yüksekokulu mezunlarına astsubay olmalarını sağlayan birimdir. Örgütte 2014 yılından sonra mahrem yapı içinde oluşturulan birimdir. 'DOKTORA' üniversitelerin dört yıllık fakülte mezunlarının askeri okullara gönderilmesini takip eden birime verilen koddur. 'MADO' da hususi hizmetler içinde yer alan master ve doktora biriminin ortak adıdır. 'ÜMİT' kod adı ise hususi öğrencilerin ilgili öğretmenle periyodik görüşmelere gelmeyen ancak örgütten ayrılması istenmeyen hususi öğrencilerin aktarıldığı birimdir. 'OKULCU', askeri öğrencileri okul bazında takip eden kişidir. Sorumlu olduğu okuldaki öğrencilerin birbirleriyle ilişkilerini ve okul içindeki olayları en iyi bilen kişi konumundadır. 'ÜSTÜ ÇİZİLMEK', cemaatten men edilmek, kovulmaktır. 'KÜRŞAT', Kara Harp Okuluna, 'KASIM', Kara Astsubay Okuluna, 'DURSUN', Deniz Harp Okuluna verilen kod isimlerdir. 'POLAT', polis memurlarının, 'ZEKAİ', infaz koruma memurlarının cemaatteki kod ismidir. 17/25 Aralık sürecinden sonra kod adı olarak grup abilerine 'DANIŞMAN', ev abilerine 'SINIF BAŞKANI', polislik sınavına girecek adaylara 'FATİH', hususi ilköğretim, lise ve doktora-master yapanlara da 'BAHÇIVAN' adı verilmiştir. 'KIRMIZI', hukuk birimindeki cemaat mensupları ve öğrenci olan çocuklarına, 'MAVİ', polis birimindeki cemaat mensupları ve öğrenci olan çocuklarına, 'YEŞİL', asker birimindeki cemaat mensupları ve öğrenci olan çocuklarına verilen kod isimdir."

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu