Fatih Altaylı: İnanç vergisi koyulsun, camiye gitmeyen ödemesin!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Türkiye'de "inanç vergisi" koyulabileceğine yönelik öneride bulunarak, "Ben inançlı değilim diyenler ya da camileri kullanmayanlar bu vergiyi ödemesin. Çünkü bazıları diyor ki, 'Almanya’da kilise vergisi var.' Doğru var. Hristiyanım diyenler, kiliseye gidenler veriyor." ifadelerini kullandı. 

GÜNDEM 30.04.2020, 15:12
Fatih Altaylı: İnanç vergisi koyulsun, camiye gitmeyen ödemesin!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, "Diyanet Vergisi" başlıklı yazısında yeni bir vergi koyulmasına yönelik tavsiyede bulundu. 

Türkiye'de inanç vergisi konulabileceğini öneren Altaylı, "Ben inançlı değilim diyenler ya da camileri kullanmayanlar bu vergiyi ödemesin. Çünkü bazıları diyor ki, 'Almanya’da kilise vergisi var'. Doğru var. Hristiyanım diyenler, kiliseye gidenler veriyor." ifadelerini kullandı. 

Altaylı'nın yazısı şu şekilde:

"Birkaç gün önce 'Diyanete kızmayın. Tüm dini kurumlar eşcinselliğe karşı böyle açıklamalar yapar' dedim diye hak verenler de oldu, çok kızanlar da. Hatta eşcinsel olduğumu iddia edenler bile çıktı."

"Tıp ahmaklığa bulamayacak ne yazık ki"

"Geçmişte Salih Mirzabeyoğlu’na karşı yapılan hukuksuzlukları gündeme getirdiğim zaman İBDA’cı olduğumu iddia etmemişlerdi Allah’tan. Çünkü salaktır bunlar, bir haksızlığa karşı çıktığınız zaman ille de sizin o tarafta olduğunuzu düşünürler.  Tıp her şeye çare buluyor ama ahmaklığa bulamayacak ne yazık ki!"

"Topluma faydalı işler yapmanın da, zararlı işler yapmanın da cinsiyetle bir bağı yok"

"Bazıları da demiş ki, 'Niye Alan Turing örneğini de vermedin.' Gerek yok çünkü topluma faydalı işler yapmanın da, zararlı işler yapmanın da cinsiyetle bir bağı yok. Alan Turing dedikleri bir İngiliz 'Âlimi.' Âlim diyorsam gerçekten âlim. Matematikçi, biyolog, kriptolog, felsefeci, bilgisayar bilimci... 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin imkânsız şifrelerini çözecek bir algoritma geliştiren ve müttefiklerin Nazileri yenmesini sağlayan, milyonlarca canı kurtaran bir adam."

"Hristiyanlıktan Müslümanlığa değişen bir şey yok"

"Ve canlarını kurtardığı İngilizler tarafından cinsel kimliği nedeniyle aşağılanan, toplum dışına itilen, hakarete uğrayan ve sonunda intihar eden bir bilim insanı. Yani Batı’dan Doğu’ya, Hristiyanlıktan Müslümanlığa değişen bir şey yok."

"Ben eşcinsellerden Diyanet payı alınmasın dedim"

"Üstelik Doğu cinsel kimlikler konusunda daha açıkken, Hristiyan kültürün etkisi ile homofobik hale gelmiş. Batı ise bugün biraz daha normalleştirmiş meseleyi. Ama orada da eskiye dönmesi an meselesidir, merak etmeyin. Tabii birkaç gün önceki yazımda 'O zaman eşcinsellerden vergi almayın' dememi bazıları hiç vergi alınmasın diye yorumlamış. Olur mu öyle şey. Ben sadece Diyanet payı alınmasın dedim."

"İnanç vergisi koyulsun, inanmayan ödemesin"

"Hatta daha da açık bir teklifim var. 'İnanç vergisi' diye bir vergi koyulsun. 'Ben inançlı değilim' diyenler ya da camileri kullanmayanlar bu vergiyi ödemesin. Çünkü bazıları diyor ki, 'Almanya’da kilise vergisi var.' Doğru var. Hristiyanım diyenler, kiliseye gidenler veriyor."
 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu