Erdoğan: Ateşkes yürürlüğe girdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İtalya Başbakanı Conte ile düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalar yaptı. Erdoğan, "Ateşkes yürürlüğe girmiş oldu. Bu konuda sayın Conte'yi bilgilendirdim." dedi. Conte ise "Türkiye ve İtalya, ortak çözümün parçasıdır." ifadesini kullandı.

GÜNDEM 13.01.2020, 16:33 13.01.2020, 17:54
Erdoğan: Ateşkes yürürlüğe girdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, düzenlenen ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Conte ile ağırlıklı olarak Libya'daki gelişmelerin ele alındığını kaydeden Erdoğan, "Libya dışında da tabii ki Suriye konusu, ikili ilişkilerimizi değerlendirme fırsatımız oldu. BM Genel Sekreteri'nin Libya Özel Temsilcisi'nin girişimlerini ve Berlin sürecini yapıcı şekilde destekledik, desteklemeye devam ediyoruz. Bu hafta sonu Berlin'de yapılacak zirveyle ilgili olarak gerek sayın Putin, gerek şahsım gerekse Conte'nin Berlin'e katılma konusunda kararlılığımız var." dedi.

"Yakın zamanda ateşkesin imzalanmasını temenni ediyorum"

Erdoğan, Libya ateşkesinin yürürlüğe girdiğini belirterek, "Heyetlerimiz ilgili tüm tarafların katılımıyla bugün Moskova'da görüşmelerine devam ediyor. Yakın zamanda bir ateşkes anlaşmasının imzalanmasını özellikle temenni ediyorum. İtalya'nın bu kulvarda gösterdiği çabaları takdirle karşılıyoruz. Türkiye'nin sahada sükunetin tesisi, terör tehdidinin bertaraf edilmesi hakkındaki çalışmalarımızla ilgili sayın Conte'yi bilgilendirdim. İdlib'deki ateşkesin önemine dikkat çektim. İtalya'nın da desteğini beklediğimizi vurguladım. Görüşmelerimizde Türkiye-AB ilişkilerini de ele aldık. AB'den beklentilerimizi ayrıntılı bir şekilde izah ettim." ifadelerini kullandı.

"EURO 2020'nin açılış maçını birlikte izleyeceğiz"

İtalya ile ticari ilişkilerin olumlu seyrinden memnun olunduğunu ancak yeterli bulunmadığını kaydeden Erdoğan, "Belirlediğimiz hedef 30 milyar dolardır. Ben sayın Conte'de de bu iradeyi gördüm. Dolayısıyla kararlı olarak 30 milyar dolar hedefine kilitlenmemiz gerekiyor. Bu ziyaretin İtalya ile ilişkilerimize yeni bir ivme kazandıracağına inanıyorum. Gerek siyasi, gerek askeri, ekonomik, ticari, kültürel hele hele turizm noktasında beraber neler yapabiliriz, bunların üzerinde durduk. Hükümetler arası zirve toplantısıyla bu süreç hızlanacaktır. Malum 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın açılış maçı 12 Haziran Roma'da, tevafuken milli takımlarımız arasında oynanacaktır. Sportmence bir mücadele olması temennisiyle her iki takıma da başarılar diliyorum. Şimdiden de o maçı beraber izleyeceğimizin kararını da aldık. Herhalde güzel bir ev sahipliği yaparlar bize." diye konuştu. 

Conte: Ortak amaçlarımız var, bilgi alışverişi yapmaya devam edeceğiz

İtalya Başbakanı Conte, İtalya ve Türkiye'nin karşısında ortak sınamaların mevcut olduğunu ifade ederek, "Terörizm, göç akınlar var. Ortadoğu ve Akdeniz'de istikrarsızlıklar var. Ülkelerimizin sürekli birarada olması, diyalog kurması çok önemli. Sayın Başkan Erdoğan'la birlikte tırmanmakta olan askeri durumun bir ateşkesle sınırlandırılması konusunda tabii ki hemfikiriz. Türk-Rus deklerasyonun sayesinde gidişatın önemli olduğunu görüyoruz. Ortak amaçlarımız var. Bilgi alışverişi yapmaya devam edeceğiz. Aynı gündeme sahibiz. Sürekliliği olan bir sonuç elde etmeliyiz. Çok geçici blr tedbir olabilir ateşkes, uluslararası toplum tarafından ortak istikrarlı bir çözüm bulunmazsa. Biz de burada Berlin sürecinin önemli fırsat oluşturacağı konusunda mutabık kaldık." açıklamasını yaptı. 

"Libyalılara çağrıda bulunmak istiyoruz"

Konferans sayesinde gerginliğin yerini siyasal sürece bırakacağını aktaran Conte, "İtalya'nın pozisyonu her zaman son derece net. Bize kredibilite ve inancıdırılık da sağlıyor. Biz bütün Libyalılara çağrıda bulunmak istiyoruz. Her kararlarında, hareketlerinde geleceklerini kararlaştırıyor durumdalar. Hangi geleceğe yöneldikleri, müreffeh olmak istiyorlarsa tam anlamıyla demokratik bir yaşama açılmak istiyorlarsa İtalya nezdinde değerli bir müttefik bulacaklar." dedi. 

"Türkiye'de 1400 civarında şirketimiz var"

Conte, Irak ve Suriye'de normale dönülmesi gerektiğini vurgulayarak, "Biz sadece soyut deklerasyonlarla söylemiyoruz, somut gayretler gösteriyoruz. İtalya DEAŞ terörizmine karşı mücadele eden ülkeler açısından Afgan, Lübnan, Irak ortamında ikinci kalabalık gücü sağlayan ülkedir. Ekonomik, ticari, kültürel açıdan da iki ülke son derece sağlam ve eski bağlara sahip ve vaatkar ülkelerdir. İtalya'nın bu bölgedeki en önemli hedef ülkelerindendir. Çok sayıda şirketimiz Türkiye'de faaldir ve çok memnundurlar. İtalya'da da çok sayıda Türk şirketi faaliyet göstermektedirler. Eminim ki onlar da bizim ülkemizde faaliyet göstermekten memnundurlar. Türkiye'de 1400 civarında şirketimiz var. İnşaat, otomotiv gibi sektörlerdeyiz. Hep işbirliği yapmak istiyoruz." şeklinde konuştu. 

Erdoğan: Hemen zafer naraları atamayız!

Erdoğan, "Nasıl bir çözüm önerisi var Libya için? Sayın Cumhurbaşkanı size de Berlin toplantısıyla ilgili aslında siyasi sürecin başlangıcı da olabilir mi?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Görüşmemiz sırasında Moskova'daki gelişmelerin, gidişatı üzerine bilgi aldık. Evet böyle bir imza atılacak kanaatindeyim. Ama tabii ki bu bir adım sadece. Son derece karmaşık da bir süreç. Hemen zafer naraları atamayız. Mutlaka bu ateşkesin imzalanması lazım. Ardından Berlin'de biraraya gelmek lazım. Tabii ki bu süreç devam edecek. Tabii ki bir konferans dediğiniz zaman son derece karmaşık bir durum. Bir yandan tabii ki herkesin davet edilmesi gerekir. Bir yandan da katılımcı listesi bu sefer sonsuz hale de gelebilir. Ben tabii ki Palarmo konferansında ev sahibiydim. Belirli yükümlülüklerim de vardı. Libya'daki bütün aktörleri davet ettim, temsil niteliklerine göre. İstedim ki, herkes kendini ifade edebilsin, katkıda bulunabilsin, gelecekleri hakkında rol oynayabilsin. Libya'dan bahsederken Libyalıların olmaması olağan değil, kapsayıcı olmak istedik. İtalya her zaman bunu benimsedi. Siyasi beklentiler dediğimiz zaman, içerik dediğimiz zaman, sıfırdan yola çıkıyor değiliz. Abu Dabi'de başka aşama olmuştu, Palarmo'da gerçekleştirdik. Her zaman için siyasi çözüm oluşsun istedik. Bu ihtilaf silahlı bir çatışma haline gelmesi durumda. Biz Berlin konferansında mutlaka adım atmak üzere toplanacağız. Bölünmemiş, bağımsız, egemen bir Libya, amaç budur. Seçimleri yapmak, demokratik bir sürece uzanmak." 

Yorumlar (0)
27
açık