Ege'deki depremin ardından korkutan açıklama

Prof. Dr. Naci Görür, bugün Ege Denizi'nde meydana gelen 5,3 şiddetindeki depremin Marmara'yı da etkileyebileceğini bildirdi.

GÜNDEM 16.01.2022, 18:15 Koray
Ege'deki depremin ardından korkutan açıklama

Bilim Akademisi Üyesi Görür, bugün Gökçeada açıklarında meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki deprem ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Prof. Dr. Görür, depremin Marmara Bölgesi'ni de etkileyebileceğini ifade etti.

Kişisel sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Görür, "Yunanistan'ın Khalkidiki Yarımadası'nda 5,3 şiddetinde bir deprem oldu. Bahse konu deprem, 'Kuzey Ege Çukurluğu'nda meydana geldi. Söz konusu çukurluk 'Kuzey Anadolu Fay Bölgesi'nin devamı niteliğinde. Bu depremin Marmara Bölgesi'ni de belirli ölçüde etkileme ihtimali var. Biliyorsunuz, Türkiye'deki 1999 depremleri Yunanistan'daki fay bölgesini etkilemişti." sözlerini sarf etti. 

Ne olmuştu?

AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Deprem Dairesi Başkanlığı) verililerine göre saat 14.48 sularında Çanakkale'ye bağlı Gökçeada ilçesi açıklarında Richter ölçeğine göre 5,3 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Yerin 18,76 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, ilçe merkezi başta olmak üzere pek çok yerden hissedildi. Kısa süreli bir panik yaşanmasına sebep olan depremde ilk tespitlere göre can ve mal kaybı yaşanmadı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Deprem Dairesi Başkanlığı'nın resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

Şiddet: 5,3 (Mw)
Yer: Gökçeada (Çanakkale), Khalkidiki (Yunanistan)
Tarih ve saat: 16 Ocak 2022, 14.48 Türkiye saati ile
Enlem: 39.9635 N
Boylam: 24.2058 E
Derinlik: 18,76 kilometre

Yorumlar (0)
15
kapalı