Da Vinci'nin şifresini İstanbul da çözecek!

Rönesans ve dünya tarihinin gelmiş geçmiş en önemli sanatçılarından İtalyan ressam Leonardo da Vinci, ölümünün 500’üncü yıl dönümünde başta İtalya olmak üzere birçok farklı Avrupa ülkesinde etkinliklerle anılıyor. Milliyet'in haberine göre İtalyanlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı İmamoğlu'na mektup göndererek İstanbul’un "Leonardo da Vinci’nin Yolu" projesine katılmasını istedi. 

GÜNDEM 05.01.2020, 09:18 13.01.2020, 10:26
Da Vinci'nin şifresini İstanbul da çözecek!

“Leonardo da Vinci’nin Yolu” projesinde da Vinci’nin bulunduğu ya da şu veya bu şekilde temas ettiği şehirlere ilişkin İtalya’daki Vinci kasabası merkezli özel bir projeye adım atıldı. Projenin başkanı Prof. Dr. Silvano Guerrini, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na bir mektup kaleme alarak İstanbul’un da Vinci kültür projesine katılması ve Floransa ile İstanbul arasında kültür köprüleri kurulmasını istedi.

Söz konusu mektup ise İmamoğlu'na Türkiye’nin tek Leonardo da Vinci uzmanı sayılan Dr. Mustafa Tolay vasıtasıyla iletildi. 50 yıldır bu konuyu araştırmasının yanı sıra son 30 yıldır da Vinci’nin hayata gözlerini açtığı Vinci kasabasında çalışmalarına devam eden Tolay şunları söyledi:

“Osmanlı padişahı 2. Beyazıt, Haliç’e köprü yaptırmak istiyordu. Bu, Leonardo da Vinci’nin de kulağına gitmiş ve Galata için bir köprü tasarlamıştı. Üstelik da Vinci hem Galata’ya hem de Boğaz’a bir köprü yapmak istediğini belirtmişti. Ancak proje hayata geçmedi. ‘Leonardo da Vinci’nin Yolu’ projesinin yöneticileri Prof. Dr. Silvano Guerrini ve mühendis Antonio Cinelli, İstanbul’un da proje içinde yer almasını, ayrıca Vinci kasabası, Floransa ve İstanbul arasında kültür köprüsü kurulması için Ekrem İmamoğlu’na iletmem için bir mektup yazdılar. Mektubu Türkçe’ye çevirip İBB yöneticilerine teslim ettim. İtalyanların en büyük arzusu İstanbul’da da Vinci müzesi kurulması.”

Sayılı uzmanlardan

Dr. Mustafa Tolay, “İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra iş için geldiğim İtalya’ya yerleşmeye karar verdim. 30 yılı aşkın süredir Floransa’ya bağlı Vinci kasabasında çalışmalarımı sürdürüyorum. Çocukluğumdan itibaren da Vinci merakım vardı. Bir süre İngiltere’de Kraliyet Akademisi bursu ile hem doktora çalışmalarına katıldım, hem de Royal Society’de araştırmalar yürüttüm. İtalya ve Avrupa genelindeki da Vinci derneklerine üyeyim. Da Vinci’den önce ‘Dante ile Sanat ve Düşünce’ kitabı ile Dante’nin yaşam ve fikirlerini kaleme almıştım. Da Vinci sanatkâr, mühendis ve çok önemli bir filozof. Dünyadaki 25 kadar Leonardo da Vinci uzmanından biriyim. 30 yıllık araştırmalarım sonunda da Vinci’nin Siyon Örgütüyle Gül ve Haç Kardeşliği’nin yanı sıra Vatikan’ın dogmatik baskısına karşı sembolizmi kullandığını ortaya çıkardık” şeklinde konuştu.

"Olumlu yaklaşıyoruz"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise Proje Başkanı Guerrini'nin yolladığı mektubun olumlu karşılandığını aktararak, “Floransa ve Vinci Belediyesi ile aramızda ne tür bir işbirliği yapabileceğimize dair iletişim kurma kararı aldık. Prof. Dr. Silvano Guerrini’nin teklifine olumlu yaklaşıyoruz” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu