Çelik: Akıncı'nın açıklamaları Rum gazetelerini sevindirdi!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya tepki göstererek, "Akıncı, Hatay’ın Türkiye’nin parçası olmasından bile rahatsız olan bir zihniyete sahip. Zaten Akıncı’nın açıklamalarını sevinçle karşılayanlar, Kıbrıs Türk davasına düşmanlık eden Güney Kıbrıslı Rum gazeteleri oldu." ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 08.02.2020, 16:45 08.02.2020, 17:49
Çelik: Akıncı'nın açıklamaları Rum gazetelerini sevindirdi!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın skandal açıklamalarına tepki gösterdi.

Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı makamının son derece saygın ve onurlu bir makam olduğuna dikkat çekerek, "Fakat bu makamda oturan Sayın Akıncı’nın yaptığı açıklamalar Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Kıbrıs Türkü’nün haklı davasına karşı saygısız ifadelerle doludur." ifadelerini kullandı.

"Bu açıklamaları kınıyoruz"

Akıncı'nın Kıbrıs Türkü'nün davasına düşman olanların söylemlerine benzer açıklamalarda bulunduğunu belirten Çelik, "KKTC Cumhurbaşkanlığı makamının temsil ettiği davanın tam zıddı açıklamalarına bir yenisini eklemiştir." değerlendirmesinde bulundu. 

Çelik, "Akıncı, yaptığı açıklamalarla Türkiye Cumhuriyeti’ne ve milletimize karşı yaptığı saygısızlıktan dolayı özür dilemelidir. Tarihimizin milli kazanımlarına ve saygın şahsiyetlerine dil uzatan bu açıklamaları kınıyoruz." ifadeleriyle tepkisini gösterdi. 

"Makamının temsil ettiği değerleri rencide ediyor"

Akıncı’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıs Türkü’nün kazanımlarına karşı saldırgan olan üslubunun yalnızca KKTC’ye karşı kötü niyet besleyen odakları sevindirdiğini vurgulayan Çelik, "Akıncı, KKTC Cumhurbaşkanlığı makamının temsil ettiği değerleri de rencide etmektedir. Akıncı, KKTC Cumhurbaşkanlığı makamının neyi temsil ettiğini öğrenmemekte ısrar ediyor. Ama Kıbrıs Türk davasına husumet besleyenlere destek verecek açıklamalar yapma konusunda ısrarcı davranıyor." açıklamasını yaptı. 

"Hatay'ın Türkiye'nin parçası olmasından bile rahatsız"

Çelik, KKTC Cumhurbaşkanı'nın "Hatay'ın Türkiye’nin parçası olmasından" bile rahatsız olan bir zihniyete sahip olduğunu kaydederek, "Zaten Akıncı’nın açıklamalarını sevinçle karşılayanlar, Kıbrıs Türk davasına düşmanlık eden Güney Kıbrıslı Rum gazeteleri oldu." ifadelerini kullandı. 

Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Kıbrıs Türkü’nün haklı davasına yapılan bu saldırının kınandığını belirten Çelik, "Kıbrıs Türkü’ne düşmanlık eden Rum siyasetçilerin üslubunu Akıncı kendisine yakıştırıyorsa, bunun KKTC Cumhurbaşkanlığı makamına da saygısızlık olduğu açıktır." değerlendirmesini yaptı. 

Mustafa Akıncı ne demişti?

26 Nisan'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olan ve İngiliz The Guardian'a konuşan Akıncı, "İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım" demişti. (Tayfur Sökmen, Fransız mandasına bağlı Hatay Devleti'nin 1939'da referandumla Türkiye'ye bağlanmasını kabul etmişti.)

Kıbrıs'ta federal çözümüne bir an önce varılması gerektiğini ifade eden Akıncı, "Acele etmemiz lazım. Bunca yıldan sonra bir dönüm noktasına, belirleyici bir ana geldik." ifadelerini kullanmıştı.

Akıncı, "Kıbrıslı Türkler laik, demokratik ve çoğulcu kimliğini korumak istiyor" diye konuştu. Birleşik Krallık'ın AB'den çıkışına (Brexit) olumlu bakmadığını belirten Akıncı, "Alkışlarla karşılamadım, ama saygı göstermek zorundayız. Bundan sonra ülkenizi tek parça olarak tutabilecek misiniz, bilmiyorum. Bunda oldukça zorlanabilirsiniz." demişti. 

Yorumlar (0)
32
parçalı az bulutlu