Bilim Kurulu üyesinden umut veren sözler: Kırılma sağlandı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü son 6 günün Türkiye koronavirüs verilerine bakıldığında bir kırılmanın sağlandığını ifade etti.

GÜNDEM 11.04.2020, 23:14 12.04.2020, 00:32 Burak!
Bilim Kurulu üyesinden umut veren sözler: Kırılma sağlandı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 11 Nisan Cumartesi gününe ait açıkladığı vaka sayılarını değerlendirdi. Özlü, "Son 6 günün verilerine bakılınca salgında bir evrilmenin kırılmanın olduğunu görebiliyoruz" sözleriyle güzel haberi verdi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü

"Genel olarak salgın kontrol altında"

"Günlük vaka sayılarındaki artış eski kadar değil" diyen Özlü, "Baktığımız zaman ölüm oranlarımız düşük, önceki verilerle uyumlu. Yoğun bakım veya yapay solunum cihazına bağlanma ihtiyacı duyan hastalarımızdaki artış minimal... İyileşen hastalarımızın oranı artıyor. Test sayılarımızın artmasına rağmen testte pozitif çıkan kişilerin oranı olumlu, bulaşma açısından... Genel olarak bakıldığında verilerimizin salgının kontrol altında olduğunu söyleyebiliriz. İtalya’yı, İspanya'yı Fransa'yı İngiltere'yi ABD'yi gözden geçirirseniz Türkiye'nin böyle olmadığını hemen herkes görüyor. İnşallah ileride de böyle olmamak için çaba sarf etmemiz gerekiyor. Hep birlikte ulusça dayanışma ile aklın ve bilimin ışında yürürsek bu süreçten en az hasarla en az bedel ödeyerek kurtulabiliriz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
16
açık