Bakan Çavuşoğlu: Çalışma yapan olursa engelleriz!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Kıta sahanlığımız içinde bizden izinsiz kimse çalışma yapamaz, olursa engelleriz." açıklamasını yaptı.

GÜNDEM 11.12.2019, 10:19 11.12.2019, 11:35
Bakan Çavuşoğlu: Çalışma yapan olursa engelleriz!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin konular hakkında açıklamalar yaptı.

İşte Çavuşoğlu'nun açıklamaları...

"İmzaladığımız anlaşma uluslararası hukuka uygundur. Libya ile sismik ve sondaj çalışması yapabiliriz. Yunanistan veya AB'nin bu konuda uluslararası hukuku ve adalet divanını ilgilendiren konularda mahkeme gibi karar vermesi doğru değil. Önce ulusal çıkarlarımızın korunması gelir. Kıta sahanlığımızda izinsiz kimse çalışma yapamaz. İzinsiz girilirse engelleriz."

Libya'ya asker gönderme

"BM'nin Libya'da tanıdığı bir yönetim var. Dolayısıyla BM'nin de tanıdığı ve uluslararası toplantılara da davet edilen Saraj hükümeti meşrudur ve Türkiye meşru yönetimle ilişkilerimiz devam ediyor. Askeri ve güvenlik mutabakat zaptını da imzaladık. Böyle bir talep Libya'dan gelirse uluslararası hukuk ve ikili anlaşmalar çerçevesinde Türkiye bunu değerlendirebilir."

F-35 ve S-400 konusu

"F-35 ve S-400 arasında hukuken de siyaseten de bir bağ yok. ABD tüm önerilerimize 'Hayır' diyor. Dayatma ile bir yere varılamayacağını anlamalılar. ABD olumlu yaklaşırsa biz de olumlu yaklaşırız. S-400 saldırı sistemi değil ki savunma sistemi. Barının tehdit ve ittifak anlayışı değişiyor. F-35 alamazsak alternatiflere bakmak durumundayız. Rus pazarı olabilir diğer pazarlar olabilir."

ABD'nin olası yaptırımları

"İncirlik de gelir Kürecik de gelir her şey gelir. Varsayımlar üzerine konuşmak istemiyorum Kongrenin değil yönetimin alacağı karar da önemli. En kötü senaryoyu değerlendirip karar veririz."

"ABD'nin YPG/PKK'ya verdiği her yardım suçtur"

ABD'nin YPG/PKK ile ilişkisi devam ediyor. ABD şu anda Suriye'deki güvenli bölgeden çekildi. ABD'nin YPG/PKK'ya verdiği her yardım suçtur, Uluslararası terörizmin finansmanı kapsamına girer. 

"Yunanistan'ın tek taraflı adımlarına müsaade etmeyiz"

"Bu konuları aşabilmek için görüşmeler başlatmıştık. Görüşmeler maalesef Çipras yönetimi zamanında gerçekleşmedi. Yunanistan'da sol hükümetler aşırı milliyetçi oluyor. Yunanistan'ın kara suları belli. Bu konuda Meclisimizin kararı da ortada. Yıllardır gerginliği azaltmak için çalıştık, neticeye varamadık. Yunanistan bizimle anlaşmaya varsa biz bu anlaşmaya hazırız. Askerlerimiz arasında güven artırıcı toplantılar yapılıyor. Bunların da devamı konusunda irademiz var. Biz uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızdan yanayız. Yunanistan'ın tek taraflı adımlarına müsaade etmeyiz."

Yorumlar (0)
31
sağanak