Bakan, 14 korona projesinin maliyetini açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Covid-19'a yönelik aşı ve ilaçla ilgili olarak, "Şu anda desteklediğimiz 14 projenin maliyeti 18 milyon lira, bu fonu araştırmacılarımıza sağlıyoruz." dedi.

GÜNDEM 03.04.2020, 11:51 03.04.2020, 13:07
Bakan, 14 korona projesinin maliyetini açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, katıldığı NTV canlı yayınında, ilk kez 12 Aralık 2019'da Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde görülen, yayılım hızı ve öldürücü etkisi üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi ilan edilen yeni tip koronavirüse (Covid-19) yönelik aşı ve ilaç çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Şu anda desteklediğimiz 14 projenin maliyeti 18 milyon lira, bu fonu araştırmacılarımıza sağlıyoruz." açıklamasında bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Temel ihtiyaç maddeleri, enerji gibi kritik sektörlerde hayatın devam etmesi için üretimi sürdürmek zorundayız." diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Covid-19'a (yeni tip koronavirüs) karşı aşı ve ilaç geliştirmeye yönelik 14 projenin yaklaşık maliyetinin 18 milyon lira olduğunu kaydederek, "Araştırma bütçemizin tamamını bu işler için harcayabiliriz. Fon ve süreçleri hızlandırma açısından araştırmacılarımızın önünde hiçbir engel yok, yeter ki sonuç alsınlar." diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, NTV'de konuk olduğu programda, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele çerçevesinde sürdürülen çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

Aşı ve ilaç geliştirme süreçleri

Covid-19'a (yeni tip koronavirüs) yönelik aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları konusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bağlı kuruluşu TÜBİTAK koordinasyonunda çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şu bilgileri verdi:

"24 üniversite, 8 kamu Ar-Ge birimi, 8 özel sektör kuruluşu ve 100'lerce araştırmacı COVID-19 Platformu altında projelerini yürütüyor. Bunun içinde 7 aşı geliştirme, 7 kimyasal ve biyoteknoloji ilaç geliştirme projesi var. Şu anda desteklediğimiz 14 projenin yaklaşık maliyeti 18 milyon lira, bu fonu araştırmacılarımıza sağlıyoruz. Araştırma bütçemizin tamamını bu işler için harcayabiliriz. Fon ve süreçleri hızlandırma açısından araştırmacılarımızın önünde hiçbir engel yok, yeter ki sonuç alsınlar."

Araştırmacılara çağrı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, araştırmacılara 9 ay-1 sene gibi kısa sürede netice alınabilecek projelere odaklanmaları yönünde çağrıda bulunduklarını kaydederek, bu süreçte ihtiyaç duyulabilecek, stajyer ve doktora öğrencilerinin de TÜBİTAK MAM’da istihdam edilerek araştırma gruplarının hizmetine sunabileceklerini ifade etti.

Covid-19'un (yeni tip koronavirüs) tedavisinde stratejik öneme sahip solunum cihazlarının üretilmesi konusunda yapılan çalışmalara da değinen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şöyle konuştu:

"Bir firmanın pilot olarak uluslararası standartlarda solunum cihazı ürettiğini gördük. Bu girişimimizi Türkiye'deki Baykar, Aselsan, TUSAŞ gibi yüksek teknoloji üreten firmalarla buluşturduk. Seri üretim için hazırlıklara başlandı, Arçelik'i de içine katarak bir konsorsiyum oluşturuldu. Şimdi yüzden fazla mühendis seri üretim için çalışıyor. Hedefleri 15 Nisan'dan itibaren ilk ürünleri teslim etmeye başlamak."

Firmalara çağrı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'de sağlık teknolojisi üretiminde katkıda bulunabilecek firmalara çağrıda bulunduklarını anımsatarak, oradan geri dönüşler aldıklarını dile getirdi.

Türkiye'de günlük 25 milyon maske üretebilecek kadar kumaş imalatı olduğunun altını çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, maskeye yönelik şikayetlerin fırsatçılardan kaynaklandığını ve vatandaşların sıkıntıya düşmemesi için en sert önlemleri aldıklarını kaydetti.

Kolonya ve dezenfektan konusu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kolonya ve dezenfektan üretimine yönelik alınan önlemlere işaret ederek, bu ürünlere yönelik yaşanabilecek sıkıntıları da takip ettiklerini vurguladı.

Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınının dinamik bir şekilde yönetilmesi gereken bir süreç olduğunu belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şunları kaydetti.

"Siparişlerin azaldığını, tedarik zincirlerinde kırılmaları görüyoruz. İhracatta talep olsa bile gemi, konteyner bulamayan firmalar var. Bazı sanayi kuruluşlarımız sipariş yetersizliğinden üretimlerine ara verdi. Aynı zamanda Türkiye'de hayatın devam etmesi için üretimlerini artıran firmalar da var. Temel ihtiyaç maddeleri, enerji gibi kritik sektörlerde üretimi asla durdurmayacağız. Ama bunları yaparken de işverenlerin çalışanların sağlığına dikkat etmesi gerekiyor."

İşten çıkarmalar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, emekçilerin işlerini kaybetmemesi, her hanenin gelir seviyesini sürdürebilmesi, temel ihtiyaçların karşılanması ve vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesini önemsediklerini, bu sebeple tüm önlemleri bakanlık ve bağlı kuruluşları olarak uyguladıklarını söyledi.

Kısa çalışma ödeneği

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanma şartlarının da hafifletildiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iş dünyasından bu desteğe başvurmalarını istedi.

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan KOSGEB'in geri ödemesiz faiz desteği limitinin 10 katına çıkarılmasına ilişkin karara değinen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu süreçte KOBİ'lerimizi ihtiyaç duyması halinde onlara kullandıracağımız destek limitlerini 300 bin liradan 3 milyon liraya çıkardık. Türkiye'deki koster filosu yaşlanmış durumda. Lojistiğin ne kadar önemli olduğu yeni gelişmelerle görüyoruz. Bu desteği koster filosunun yenilenmesi için kullandırmak istiyoruz." diye konuştu.

Yorumlar (0)
20
açık