Akar ve komutanlardan "üç kuvvetli" kutlama!

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları ile birlikte yeni yıla kara, deniz ve hava birliklerine düzenledikleri sürpriz ziyaretlerle girdi. Hulusi Akar ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mehmetçiğe hitap etti.

GÜNDEM 01.01.2020, 10:52 01.01.2020, 12:08
Akar ve komutanlardan "üç kuvvetli" kutlama!

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Komuta Kademesi, yeni yıla kara, deniz ve hava birliklerine düzenledikleri sürpriz ziyaretlerle girdi.

Suriye’nin sıfır noktasında "karacılar", Diyarbakır’da "havacılar" ve Trabzon'da "denizciler" ile bir araya gelen Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüşen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mehmetçiğe hitap ederek, "Sizin duruşunuz dosta güven düşmana korku veriyor." diye konuştu.

Sınırın sıfır noktasına gittiler

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile ilk olarak Gaziantep’e gitti. Gaziantep Havalimanı’nda 2. Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komutanlar, buradan sınırın sıfır noktasındaki Çıldıroba Üs Bölgesi'ne geçti.

Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı

Suriye’nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi, Zeytin Dalı Harekatı bölgesi ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nden sorumlu birliğin Müşterek Harekat Merkezi’nde faaliyetlere ilişkin brifing alan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, talimatlar verdi. Askerlerle yemekhanede karavanadan yemek yiyen Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Komuta Kademesi'nin bir sonraki durağı ise Diyarbakır’daki 8. Ana Jet Üs Komutanlığı oldu.

Barış Pınarı Harekatı başta olmak üzere terörle mücadele harekatlarında önemli görevler icra eden Pars ve Atmaca filolarına ev sahipliği yapan üs komutanlığında brifing alan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komutanlar, daha sonra Mehmetçikle bir araya geldi.

Trabzon'da TCG Yavuz fırkateynine çıktılar

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) Komuta Kademesi daha sonra Trabzon'a geçerek Karadeniz Uyumu Harekatı'nı icra eden bahriyelileri ziyaret etti. TCG Yavuz fırkateynine çıkan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komutanlara köprü üstünde faaliyetlere ilişkin brifing verildi. Bahriyelilerle akşam yemeği yiyen Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar daha sonra personelle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, telefonda Mehmetçiğe seslendi

Bu sırada Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da telefonda bahriyelilere hitap etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 yılının hayırlı olmasını temenni ederek, "Özellikle Barış Pınarı Harekatı ile Doğu Akdeniz’de Türkiye-Libya arasındaki anlaşma ile attığımız adımlarda gösterdiğiniz duruş sebebiyle de sizleri şahsım, milletim adına kutluyor, tebrik ediyorum. Sizin duruşunuz, özellikle denizlerdeki bu duruşunuz dosta güven, düşmana korku veriyor. Bundan dolayı ayrıca sizleri kutluyorum." diye konuştu.

Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine Mehmetçik "sağ ol" diyerek karşılık verdi.

Akar: Gerekeni yaptık, yapmaya devam edeceğiz!

Diğer taraftan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, kara, deniz ve hava birliklerindeki konuşmalarında, Mehmetçiğin bugüne kadar büyük başarılar kazandığını, Türkiye'nin birlik, beraberliği ve güvenliği için önemli fedakarlıklar yaptığını anlattı. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bizim için asil milletimizin egemenliği, bağımsızlığı, güvenliği çok önemli. Bunun için de etkin, caydırıcı, saygın Silahlı Kuvvetleri olarak gece-gündüz demeden elimizden gelen gayreti en yüksek düzeyde göstererek verilen görevleri bugüne kadar başardık, başarmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, teröristlerin, Türkiye’nin hudutlarının güneyinde kurmayı amaçladığı terör koridorunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile tarumar edildiğini belirterek, "Şu anda orada barış koridoru kurulması için çalışmalar sürüyor. Bunu başarmak suretiyle bir taraftan sınırlarımız ve halkımızın güvenliğini diğer taraftan da Suriyeli kardeşlerimizin güvenli, gönüllü, saygın bir şekilde topraklarına, evlerine dönmelerini sağlayacağız." dedi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin yaptığı mutabakatlara uyduğunu, Rusya ve ABD’den de üzerinde anlaşılan, mutabakata varılan konularda gerekeni yapmalarını beklediklerini kaydederek, "İlgili arkadaşlarımız bununla ilgili olarak gece-gündüz demeden onlarla temas kurarak hakkımızı, hukukumuzu, taleplerimizi kendilerine iletiyor ve bunların yerine getirilmesi için gayret gösteriyorlar." şeklinde konuştu.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Fırat Kalkanı Harekatı ve Zeytin Dalı Harekatı ile temizlenen bölgelerde hayatın normale döndüğünün altını çizerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Orada huzurun, barışın, istikrarın idamesi için elimizden gelen her türlü katkıyı vermeye çalışıyoruz. Tüm faaliyetlerimiz sırasında bize yönelik olası tacizlere karşı da bunları olabildiğince objektif değerlendirerek gerekli karşılığı veriyoruz. Bu konuda herhangi bir şekilde bizim geri adım atmamız söz konusu değil. Meşru müdafaa kapsamında yapmamız gereken neyse misliyle mukabele… Bunu yaptık yapmaya devam edeceğiz. Oradaki personelimizin hayatını tehlikeye atmamak için, hak ve menfaatlerimiz için yapılması gereken ne varsa şimdiye kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz." 

"Kıbrıs bizim millî meselemiz" 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) milletinin egemenlik ve güvenliğine yönelik faaliyetlerinin yanı sıra Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'ta da sorumluluklarının bulunduğuna vurgu yapan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, şunları söyledi:

"Biz uluslararası hukuka saygılıyız, iyi komşuluk ilişkilerinden yanayız. Bu şekilde olmadığı takdirde buna karşılık da hiçbir oldubittiye izin vermeyeceğimizi, orada ne kendi ne Kıbrıslı kardeşlerimizin hakkını çiğnetmeyeceğimizi defalarca söyledik. Bölgedeki mevcut zenginliklerin hakça bölüşülmesini istiyoruz. Kıbrıs bizim milli bir meselemizdir. Geri adım atmamız söz konusu değil. Ülkemizin, milletimizin ve Kıbrıslı kardeşlerimizin hakkını, hukukunu sonuna kadar savunacağız. Bu konuda yapılması gereken ne varsa yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Ülkemizin ve asil milletimizin hak, alaka ve menfaatlerini tüm denizlerde koruduk, korumaya devam edeceğiz." 

Libya mutabakatı ve Libyalıların durumu

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya ile imzalanan mutabakata da temas ederek, "Yüzyıllardır beraber yaşadığımız Libyalıların mağduriyetine, onlara yönelik saldırılara göz yummamız mümkün değil." dedi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, mutabakatların uluslararası meşruiyeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile imzalandığını belirterek, Libya tezkeresine ilişkin, "Bize verilen görev neyse bunu da inşallah sonuna kadar yapmak durumundayız. Verilecek her türlü göreve hazır olduğumuzu herkesin bilmesini istiyoruz." açıklamasında bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin uluslararası barışa da katkı sağladığını belirten Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Şu anda 2 bin 500 civarında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeli üç kıta, 21 bölgede uluslararası ittifaklara uygun şekilde yapılması gereken görevleri başarıyla yapıyor." dedi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, sözlerini Mehmetçiğin yeni yılını kutlayarak, başarılar dileyerek bitirdi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın sürprizi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Komuta Kademesi, inceleme ve denetlemelerde bulundukları birliklerdeki Mehmetçiğe bir de sürpriz yaptı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın davetlisi olarak ziyaretlere eşlik eden ünlü sanatçı Esat Kabaklı da Mehmetçik ile bir araya geldi. Birliklerde mini birer konser veren Esat Kabaklı, türkülerini "dünyanın en güzel ordusu" olarak nitelendirdiği Mehmetçik ile söyledi.

"Bil Oğlum", "Çanakkale Türküsü", "Bu Bayrak" gibi türkülerini seslendiren Esat Kabaklı, Mehmetçiğin yeni yılını kutlayarak, "Koca Mehmetçiğin önünde türkü söylemek ayrı bir keyif." diye konuştu.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu