3. Dünya Savaşı'nın ayak sesleri!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ile 2010 yılında imzalanan Stratejik Silah Azaltma Antlaşması'nı (New START) iptal edebileceklerini belirtti.

3. Dünya Savaşı'nın ayak sesleri!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg'da katıldığı ekonomik forumda yaptığı açıklamada, 2010 yılında ABD ile imzalanan Stratejik Silah Azaltma Antlaşması'nı (New START) yenileme konusunda kimsenin isteği olmaması durumunda iptal etmeye hazır olduklarını söyledi.

Putin, "Kimse New START anlaşmasını uzatmak istemiyorsa, biz de uzatmayız. Biz defalarca anlaşmayı uzatmaya hazır olduğumuzu belirttik. Resmi bir müzakere süreci yok. Ve 2021'de her şey bitecek" diye konuştu.

Anlaşma, eski ABD Başkanı Barack Obama ve Rus mevkidaşı Dmitry Medvedev tarafından 2010 yılında Prag'da imzalanan anlaşma, 2021 yılında bitecek.

New START anlaşması, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) antlaşması ile birlikte süper güç silahlarının kontrolünü sağlıyor.

"İRAN'A YÖNELİK BU SİYASETE KATILMIYORUZ"

İran siyasetiyle ilgili ABD ile Rusya'nın farklı görüşlere sahip olduğuna değinen Putin, "ABD'nin İran'a yönelik siyasetine katılmıyoruz. İran ile yapılan nükleer anlaşmaya ilişkin soru işaretleri olabilir ama bunları neden istişare etmiyoruz? Daha önce inşa edilmiş bir şeyi tümüyle yıkarak çözüm aramak zorunda değilsiniz." dedi.

Venezuela konusunda askeri müdahale senaryolarını kınadıklarını belirten Putin, "ABD'nin müttefikleri bile askeri müdahaleyi desteklemiyor. Başka ülkelerin iç işlerine karışmak son derece ciddi ve bazen trajik sonuçlara neden olabilir." diye konuştu.

"KRİZE ASKERİ DEĞİL, SİYASİ ÇÖZÜ BULUNMALI"

Libya ve Irak'ta yaşananların, askeri müdahalenin olası kötü sonuçlarına yönelik örnekler olduğunu aktaran Putin, "Bildiğiniz gibi cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir. Venezuela'da tüm taraflar bir araya gelerek krize siyasi bir çözüm bulmalılar. Rusya, Venezuela'ya asker göndermeyi veya orada üs kurmayı planlamıyor. Venezuela'daki Rus askeri uzmanlar, daha önce imzalanan askeri teknik sözleşmeler doğrultusunda orada bulunuyorlar." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2019, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER