Ünlü havayolu şirketinden iflas başvurusu!

Ünlü havayolu şirketi Atlasglobal'in iflas başvurusu yaptığı ve uçuşlarının durdurulduğu bildirildi.

EKONOMİ 14.02.2020, 16:37 14.02.2020, 16:39
Ünlü havayolu şirketinden iflas başvurusu!

Atlasglobal Havayolları iflas bayrağını çekti. 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Atlasglobal Havayolları'nın iflas başvurusu yaptığını ve operasyonlarının durdurulduğunu açıkladı. 

Uçuşlara ara vermişlerdi

Ünlü havayolu şirketi Atlasglobal, nakit akışındaki gerekli yapılandırma ve iyileştirmeyi sağlamak üzere tüm uçuşlara 26 Kasım itibariyle 21 Aralık tarihine kadar ara verdiklerini, bütün satış kanallarından bilet satış işlemlerinin 16 Aralık gününe kadar kapalı tutulacağını duyurmuştu.  

Atlasglobal tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti:

"2015-2016 yıllarında ülkemizde yaşanan terör olayları ve hain darbe girişimi havacılık sektöründe büyük yaralar açmış, taşınan yolcu sayısı ve yolcu gelirlerinde 2017 yılı dahil önemli kayıplara neden olmuştur. Havacılık sektörünün itici gücü olan turizm sektörü açısından olumsuz geçen söz konusu dönemin ardından, güvenlik algısı ve ana pazarlarla olan politik ilişkilerdeki iyileşmenin desteğiyle 2018 yılında başlayan toparlanma süreci devam etmiş; bu konuda alınan tedbirlerin etkileri havacılık sektörüne de olumlu bir şekilde yansımaya başlamıştır. 2015-2016 yıllarında yaşanan bu elim olaylar gerek operasyonel gerekse de ticari açıdan Havayolumuzu olumsuz yönde etkilemiştir. Bunun yanı sıra 2018 yılı ikinci yarısında Türk Lirası’nda yaşanan hızlı ve agresif dalgalanmalar özellikle iç pazar dinamiklerini de olumsuz etkileyerek uçakla seyahat etme talebinde azalmaya sebep olmuştur."

Yaşanan olumsuzluklara rağmen alınan yeni stratejik kararlar kapsamında 2018 yılı ikinci yarısında toparlanma sürecine girildiği ve operasyonların yeniden kâr eder hale getirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedilmişti:

“Ancak yakın geçmiş olumsuzlukları ve beraberinde getirdiği ekenomik yük ve 2019 yılı Nisan ayı itibariyle İstanbul Havalimanı’na geçişle birlikte lojistik ve operasyonel maliyetlerde yaşanan büyük artış, Havayolumuz açısından 2016/2017 kayıplarımızı yeterli sürede telafi etme imkanımızı ortadan kaldırmıştır. Nakit akışımızdaki gerekli yapılandırma ve iyileştirmeyi sağlamak amacıyla, tüm uçuşlarımıza 26 Kasım 2019 itibariyle, 21 Aralık 2019 tarihine kadar ara vermek zorunda kaldığımız bilgisini arz ederiz."

Yorumlar (0)
15
açık