Türk-İş toplu sözleşme teklifini hükümete sundu

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi ile ilgili taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a sundu.

EKONOMİ 19.06.2019, 14:55 19.06.2019, 16:27
Türk-İş toplu sözleşme teklifini hükümete sundu

Türk-İş, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam; ilk 6 ay yüzde 15, iki, üç ve dördüncü 6 aylar enflasyon+3 puan refah payı talebinde bulundu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay başkanlığındaki Türk-İş heyetini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında ağırladı.

200 bin kamu işçisini ilgilendiren görüşmede, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, sözleşmeye dair taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a takdim etti.

Türk-İş'in temel talepleri arasında en düşük işçi ücretinin brüt 3 bin 500 liraya yükseltilmesi, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı verilmesi teklifi yer aldı.

"İmkanlar ölçüsünde nihai bir sonuca ulaştıracağız"

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, kendilerine iletilen talebi hükümet olarak değerlendireceklerini ifade ederek, "Konfederasyon temsilcilerimizle tekrar bir araya geleceğiz. İnşallah uzlaşıyla kamuda çalışan işçilerimizin mali haklarını, imkanlar çerçevesinde düzenleyerek nihai bir sonuca ulaştırmış olacağız." diye konuştu.

"Vergi kaybıyla ilgili talebimiz bin 500 TL"

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da sözleşme görüşmelerinin 200 bine yakın kamu işçisini ilgilendirdiğine vurgu yaparak, görüşmelerin işçilerin aileleriyle birlikte 1 milyonu aşkın kişiyi ilgilendirdiğini hatırlattı.

En düşük işçi ücretinin brüt 3 bin 500 liraya yükseltilmesi, tüm kamu işçilere seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı talep ettiklerini bildiren Ergün Atalay, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"İşçilerimizin ocak ayında aldığı ücrette, nisan-mayıs itibarıyla vergi kesintisi oluyor. Yaklaşık 3 bin lira ücret alan bir işçinin 300 liranın üzerinde kaybı oluyor. Bununla ilgili iki dönem önce 'Sosyal Denge Tazminatı' maddemiz vardı. İlk dönem 500 liraydı, geçen dönem 750 lira oldu. Bu sene vergi kaybıyla ilgili talebimiz bin 500 lira. Bunun dışında sosyal haklarla ilgili oluşacak zamların da bunlara ilave edilmesini talep ediyoruz."

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu