TMO'dan iyi haber bekleniyor

2019 yılı fındık hasadı öncesinde Toprak Mahsulleri Ofisi'nin fındık alım kararı alması ve fiyatın belirlenmesi gerektiğini bildiriliyor.

EKONOMİ 17.07.2019, 12:34 Hülya İlgin
TMO'dan iyi haber bekleniyor

2019 yılı fındık hasadı öncesinde Toprak Mahsulleri Ofisi'nin fındık alım kararı ve fiyatın belirlenmesi gerektiğini ifade eden Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yaptığı yazılı açıklamada, üreticinin dört gözle Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nden gelecek müjdeli haberi beklediğine vurgu yaptı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta istikrarlı bir fiyat politikası için mutlaka devlet eliyle müdahil alım yapılması gerektiğini belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

"Fındık üreticisi artık hasat için gün sayıyor. Bu yıl ürünün erken olgunlaştığını da göz önünde bulunduracak olursak, sahil bandında üreticilerimiz bu ay sonu itibariyle bahçesine girerek hasada başlayacaktır. TMO'nun alım kampanyası ve taban fiyatı ay sonuna kadar açıklanırsa üretici bahçesine mutlu, mesut ve ürününü kaç liradan satacağını bilerek girecektir."

Erken hasadın ürünün pazara erken inmesine yol açacağının altını çizen Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, "Üretici serbest piyasanın insafına bırakılmadan TMO'nun fındık alım kararı ve fiyatı belirlenmelidir. Aksi taktirde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi üreticilerimiz ilk etapta ürününü ucuz satmak zorunda kalacak ve yine kaybeden üretici, kazanan tekelci zihniyetler olacaktır." ifadelerini kullandı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yeni hasat öncesi serbest piyasada fındık fiyatının ani bir düşüş yaşadığını vurgulayarak sözlerin işu şekilde tamamladı:
"Geçtiğimiz günlerde 18-19 liraya kadar çıkan fındık fiyatı şu anda 12-13 liraya kadar düşmüş durumda. Bunun anlamı serbest piyasa aktörleri ve tekelci zihniyet yeni sezon öncesi fındık fiyatlarını düşüre bildiği kadar düşürmek, müdahil alım olmazsa üreticinin alın terini ucuza kapatmaktır."

Yorumlar (0)
-3°
az bulutlu