THY'den Covid-19 tedbirleri: Hangi seferler iptal?

Türk Hava Yolları (THY), yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemleri duyurdu. Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı,  "Çin, İran, İtalya, Güney Kore, Irak ve Nahçivan'a düzenlediğimiz seferlerimizi iptal ettik." dedi.

EKONOMİ 06.03.2020, 12:04
THY'den Covid-19 tedbirleri: Hangi seferler iptal?

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını hızla yayılıyor. Salgın nedeniyle dünya genelinde hayatını kaybeden kişi sayısı 3 bini geçti. 

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle alınan önlemleri bildirdi.  

Aycı, "Biliyorsunuz ki her yılın kendisine özgü özellikleri var. 2020 yılının Ocak ayında çok güçlü bir başlangıç yapmış ve Ocak ayını geride bırakmışken, Şubat aynının ortasından itibaren etkili olan Wuhan kaynaklı koronavirüsü hadisesinin bütün dünyada etkili olduğu bir süreç bir sürece girdik. Sadece bölgesel bir kriz olmaktan çıkıp globalleşen ve sadece insanlar üzerinde ve insanların bağışıklık sistemi üzerinde etkili olarak ölümlere sebebiyet vermesi değil, aynı zamanda şirketlerin, dünya ekonomisinin, özellikle havacılığın da bağışıklık sistemini etkisiz hale getirebilecek bir biçimde dünyada şu anda etkili olan bir virüsle karşı karşıya olduğumuzu da ifade etmek isterim." ifadelerini kullandı.

"Farklı senaryolar üzerinde çalışmaya devam ediyoruz"

Küresel bir koronavirüs (Covid-19) vakası ile karşı karşıya kalındığını kaydeden Aycı, "Özellikle koronavirüs konusunda da arkadaşlarımızla birlikte farklı senaryolar üzerinde çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Sürekli de bunu güncelliyoruz. Bu kapsamda Çin, İran, İtalya, Güney Kore, Irak ve Nahçivan'a düzenlediğimiz seferlerimizi iptal ettik." diye konuştu.

"Uçaklar bilimsel yöntemlerle dezenfekte ediliyor"

Aycı, risk grubunda olan ve risk grubu ülkeleri olarak ilan edilen ülkelere seyahat gerçekleştiren uçakların bilimsel yöntemlerle dezenfekte edildiğini, temizliğinin tam olarak yapıldığını, ardından sefere alındığını aktararak, "Misafirlerimizin bu anlamda endişesiz olarak bizimle birlikte uçaklarımızda seyahat edebileceklerini ve onlara uygun sağlıklı bir seyahat ortamı sunduğumuzu da burada ifade etmek isterim. Bu süreçte özellikle çok yakın bir mesaide bulunduğumuz başta Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ve ekibi olmak üzere tüm Sağlık Bakanlığımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bugün virüsten sadece Asya değil, sadece Çin merkezli Güney Kore ve diğer ülkeler değil, şu anda Avrupa’da bu virüsten başta İtalya olmak üzere, hatta Fransa, şimdi Almanya ve diğer ülkeler olmak üzere Avrupa'da şu anda bundan çok ciddi bir sıkıntı içinde." dedi. 

"Uçuşlarımızı durdurarak çok önemli adımlar attık"

Türk Hava Yolları'nın (THY) birçok ülke ve havayolu şirketinden önce hamlede bulunduğuna dikkat çeken Aycı, "Avrupa’dan bu virüsün ülkemize bulaşmaması için, İran ve diğer komşu ülkelerden bulaşmaması için, Asya’da bu virüsün gelmemesi için bir dizi tedbiri çok etkin bir biçimde ve zamanında, hatta sektörümüzdeki pek çok ülke ve havayolu şirketinden önce adım atarak, uçuşlarımızı keserek, durdurarak bu krizin ülkemize ulaşmasını engellemek adına çok önemli adımları attık." açıklamasını yaptı. 

"Riski minimize etmek için elden gelen tüm tedbirleri alacağız"

Aycı, diğer tüm uluslararası ve ulusal kuruluşlar ile birlikte çalışıldığını belirterek, "Gerek sivil havacılığımız, gerek Dünya Sağlık Örgütü, gerek Sağlık Bakanlığımız, Ulaştırma Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız, Dışişleri Bakanlığımız, tüm ilgili otoritelerle çok yakın bir mesai içerisindeyiz. Krizin başlangıcından bugüne pilotlarımız, kabin memurlarımız, teknisyenlerimiz ve her kademede bize hizmet sunan tüm paydaşlarımızla birlikte bu krizin yönetilmesinde çok büyük bir emek gösterdiler, onlara da bir kere daha burada teşekkürlerimi sunuyorum. Dünyada bu kriz giderek büyüyor, Amerika dahil her yerde görülmeye başlandı. Bizim için asıl olan riski minimize etmek için elden gelen tüm tedbirleri alacağız ve almaya devam ediyoruz." şeklinde konuştu. 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu