SPK'dan önemli uyarı: 5 yıla kadar hapis istenecek!

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), sosyal medya platformlarında üyelik bazlı gruplar üzerinden yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye çalışıldığını kaydederek, söz konusu suçları işleyen kişilerin 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adlî para cezasına çarptırılacağının hükme bağlandığını ifade etti. 

EKONOMİ 07.02.2020, 15:57
SPK'dan önemli uyarı: 5 yıla kadar hapis istenecek!

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), sosyal medya platformlarında üyelik bazlı gruplar üzerinden yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye çalışıldığına ilişkin bir açıklamada bulundu.

Açıklamada, gerçekleştirilen gözetim ve denetim faaliyetleri sonucunda son dönemde sosyal medya platformlarında kurulan üyelik bazlı gruplar üzerinden, aralarında haklarında daha önce suç duyurusunda bulunulmuş kişilerin de yer aldığı, yatırım danışmanlığı ve benzeri sermaye piyasası faaliyeti iznine sahip olmayan kişi veya kişiler tarafından yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye çalışıldığı kaydedildi. 

Öte yandan, A6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun "Piyasa Dolandırıcılığı" başlıklı 107. maddesinde işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı ve bilgi bazlı piyasa dolandırıcılığı suçlarının düzenlendiği anımsatılan açıklamada, söz konusu suçları işleyen kişilerin 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adlî para cezasına çarptırılacağının hükme bağlandığı ifade edildi. 

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Herhangi bir makul ekonomik ve finansal gerekçe olmaksızın tamamıyla yatırımcılarımızın aldatılmasına ve mağdur edilmesine zemin hazırlayan söz konusu fiilleri işleyenler ve bunlarla birlikte hareket edenler hakkında gerekli incelemeler tamamlanarak, hukuki işlemlere başlanacaktır. Bu çerçevede, yatırımcılarımızın herhangi bir hak kaybına ve mağduriyete uğramamasını teminen ve söz konusu kişilerle birlikte hareket etmenin 'piyasa dolandırıcılığı' suçu kapsamında değerlendirilebileceği göz önünde bulundurularak, bu nitelikte faaliyetlerde bulunan kişilere itibar edilmemesi önem arz etmektedir." 
 

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu