Pegasus 150 pilot alacak!

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Nane, bu yılın ocak ayında Pegasus Pilot Yetiştirme Programı'nı başlattıklarına işaret ederek, yıl sonu itibarıyla seçtikleri 150 yeni pilot adayına 2 yıllık eğitim vermeye başlayacaklarını açıkladı.

EKONOMİ 25.06.2019, 11:31 Banu Fırıncılar
Pegasus 150 pilot alacak!

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, bu yılın ocak ayında Pegasus Pilot Yetiştirme Programı'nı başlattıklarını ifade ederek, "Yıl sonu itibarıyla seçtiğimiz 150 yeni pilot adayına 2 yıllık eğitim vermeye başlayacağız. İlk gruplarımız eğitimlerine başladılar. Tüm eğitim süreçleri ardından başarılı olan adaylarımız, 2020 yılında Pegasus filosunda 'ikinci kaptan' olarak sağ koltukta yerlerini alacaklar." diye konuştu. 

Nane, havacılık sektörü ve 2019 yaz dönemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Pegasus, dünyada parlayan bir yıldız olacak"

İstanbul Havalimanı’nın çok kısa sürede 90 milyon yolcu kapasitesine ulaşması ve İstanbul’un yakın zamanda dev bir havayolu taşımacılığı şehrine dönüşmesinin beklendiğini belirten Nane, Pegasus Havayolları olarak Türk havacılık sektörünün dünyada parlayan bir yıldızı haline gelmesi amacıyla çok çalışacaklarını ifade etti.

Türk havacılık sektörünün 2003 yılında alınan liberalleşme kararından sonra hızlı bir gelişme gösterdiğini  hatırlatan Nane, "Havacılık sektörü 2003 yılında Türkiye ekonomisinin yalnızca yüzde 0,54’ünü kapsıyordu. Yeni oyuncuların pazara girmesiyle birlikte dünyada yüzde 5 olan sektörel büyüme hızı, yüzde 53’lük rekor bir gelişim gösterdi. Türkiye, 2006 yılının sonunda, uluslararası kuruluşların Türkiye’nin 2015 yılının sonunda ulaşmasını öngördüğü toplam trafik artışına ulaşmıştı." şeklinde konuştu.

"Turizm alanında 2018 yılında rekor kırdık"

Nane, havacılık sektöründe 2019’da büyümenin devam etmesini beklediklerini vurgulayarak, turizmdeki gelişmelerin sivil havacılığı da olumlu etkilediğini ifade etti. Nane, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye’ye gelen turist sayısında 2017 ve 2018 yıllarında görülen artışın bu sene de devam etmesini öngörüyoruz. Bu da dış hat yolcu sayısına olumlu yansıyor. Turizm alanında 2018 yılında rekor kırdık. Bu yıl da yeni rekorlar bekliyoruz. Hedef net, 2023 yılında 70 milyon turist ve 70 milyar dolar gelir elde etmek. Burada ana taşıma işi de havacılık sektörüne düşüyor."

"11 yeni uçağımızı filomuza katacağız"

Filolarında son aylarda yazılımsal problemler ile gündeme gelen Boeing 737 Max tipi uçakların bulunmadığına işaret eden Nane, "Önümüzdeki yıllarda gelecek olan siparişlerimiz arasında da Boeing 737 Max bulunmuyor. Filomuzda 42 adedi Boeing B737-800, 1 adedi Boeing B737-400, 12 adedi Airbus A320-200 ceo ve 27 adedi Airbus A320 neo olmak üzere toplam 82 adet uçak bulunuyor. 5,6 yaş ortalaması ile Türkiye’nin en genç filosuna sahibiz. Kargo taşımacılığı için ayrı uçaklarımız bulunmuyor. Airbus’ın üretim planlamalarına göre bu yılın sonuna kadar 11 yeni uçağımızı filomuza katacağız. Ağustos ayında ilk A321 neo uçağımızı da teslim alacağız." dedi. 

"150 pilot adayımız göreve başlayacak"

Filo büyümelerine ve pazar ihtiyaçlarının artışına paralel olarak kokpit ekiplerimizi büyütmeyi sürdürdüklerini bildiren Nane, Sadece Türkiye'de değil dünya genelinde de ciddi bir pilot açığı olduğuna dikkat çekti. 

"Yıl sonu itibarıyla seçtiğimiz 150 yeni pilot adayına 2 yıllık eğitim vermeye başlayacağız." ifadesini kullanan Nane, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"İlk gruplarımız eğitimlerine başladılar. Tüm eğitim süreçleri ardından başarılı olan adaylarımız, 2020 yılında Pegasus filosunda "ikinci kaptan" olarak sağ koltukta yerlerini alacaklar. Buna ek olarak hem uçuş okullarıyla hem de üniversitelerle anlaşmalar yaparak hali hazırda pilotaj eğitimine başlamış olan gençleri de bünyemize katıyoruz. Temel amacımız; Pegasus yetkinliklerine sahip genç ve dinamik pilotlar yetiştirmek. Bununla birlikte sektördeki pilot açığını kapatarak sektörümüze katkıda bulunmak, donanımlı gençlerin pilot olma hayalini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak."

Yorumlar (0)
açık