Fiyatı yüzde 40 arttı!

Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Kolivar, ekmek için kullandıkları mayanın fiyatının yüzde 40 artışla 70 liraya çıkmasına tepki gösterdi.

EKONOMİ 14.07.2019, 10:44 Banu Fırıncılar
Fiyatı yüzde 40 arttı!

Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, "Maya fiyatları yüzde 40 artışla 70 liraya çıktı. Şu anda fırıncılar mayayı 70-75 liraya alabiliyor. Artışın neden kaynaklandığını soruyoruz mantıklı bir cevap alamıyoruz." dedi.

Kolivar, İstanbul'da ekmeğin fiyatının 2016 yılında 1,25 lira olarak belirlendiğini hatırlatarak, o günden bu yana artış yaşanmadığını kaydetti. 

Bazı fırınların ekmeği 1,5 liradan satsa da açıklanan rakamın hala 1,25 olduğunu ifade eden Kolivar, 2016 yılından beri fırıncı esnafının tüm girdi ürünlerinin katlanarak arttığını belirtti.

Undan doğal gaza, asgari ücretten elektriğe, kiradan, akaryakıta ekmeğin girdi fiyatına dahil olan tüm kalemlerde artış yaşandığını aktaran Kolivar, "Bazı kalemlerde 2-3 kata varan artışlar yaşanmasına rağmen ekmeğin resmi olarak açıklanan fiyatı 3-4 yıldır hala aynı." diye konuştu.

"Bin 700 tane ruhsatsız fırın var"

Kolivar, İstanbul'da 3 bin 700 fırın bulunduğunu, bunların bin 700 tanesinin ruhsatsız olduğunu, ruhsatsız fırınların sigortasız işçi çalıştırdığını ve yeterince kontrol edilemediğini ileri sürdü. 

Günde 100 bin adetten fazla ekmek üreten kombine fırınlara değinen Kolivar, "Normalde bu kombine tipi fırınlar sanayi bölgelerinde olmalı ve birinci sınıf ruhsatları bulunmalı. Ancak İstanbul genelinde halihazırda üçüncü sınıf ruhsatla üretim yapan 25 adet kombine tipi fırın var. Bunlara müdahale edilmesi gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Cihan Kolivar, fırıncı esnafının yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen ayakta kalmaya çalıştığını belirterek, böyle bir durumda bazı girdilerde meydana gelen ani artışlara anlam veremediklerini kaydetti. 

"Şu anda fırıncılar mayayı 70-75 liraya alabiliyor"

Ekmek için kullandıkları mayayı son bir haftaya kadar 50 liraya aldıklarını ifade eden Kolivar, sözlerine şöyle devam etti:

"Ancak maya fiyatları yüzde 40 artışla 70 liraya çıktı. Şu anda fırıncılar mayayı 70-75 liraya alabiliyor. Artışın neden kaynaklandığını soruyoruz mantıklı bir cevap alamıyoruz. Biz, 2016'dan beri doğal gazdan elektriğe, akaryakıttan asgari ücrete kadar tüm girdilerimiz önemli oranlarda artmasına rağmen aynı fiyata ekmek satmaya çalışıyoruz. Elimizi taşın altına koymamıza rağmen maya gibi her ekmekte kullandığımız bir girdinin birden bire yüzde 40 artmasına anlam veremiyoruz. Bu konuda üreticilerin zam kararlarını gözden geçirmelerini ve zammı geri çekmelerini talep ediyoruz."

Yorumlar (0)
-1°
kapalı