Esnafın borçları ertelendi!

Covid-19 (yeni tip koronavirüs) pandemisi sebebiyle faaliyetleri Bilim Kurulu kararıyla ara verdirilen iş yerlerinin KDV beyannamelerinin, stopaj ve gelir vergisi ödeme ve verilme sürelerinin ertelendiği duyuruldu.

EKONOMİ 25.01.2021, 09:18
Esnafın borçları ertelendi!

Salgın önlemleri çerçevesinde kapatılan işletmelerin "mücbir sebep" kapsamına alınması kararı verildi. Mücbir sebep çerçevesinde kapatılan işyerlerinin vergi ve stopaj ödemeleri ile KDV beyannamelerinin verilme sürelerinde ertelemeye gidildi. İşyerleri "mücbir sebep" ortadan kalktıktan sonra vergi beyannamelerini vermeye başlayacak.

Mücbir sebebin kalkışı sonrası vergi beyannameleri verme işlemlerine 26 gün sonra başlanacak.

TESK Başkanı, Erdoğan'la görüşmüştü!

Geçtiğimiz cuma günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki Vahdettin Köşkü'nde TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'i kabul etmişti. Görüşmede Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Covid-19 nedeniyle sıkıntılı süreçten geçmekte olan sanatkârların ve esnafların problemlerini aktarmıştı.

Bendevi Palandöken 6 maddelik acil talepler hususunda bir öneri dosyasını sunduğunu bildirmişti.

Bu maddeler şu şekilde açıklanmıştı:

1. Sanatkâr ve esnaflardan, pandemi sebebiyle işlerinde zarar edenlerin, kredi ve kefalet kooperatifleri vasıtasıyla kullandığı kredi taksitleri 1 sene faizsiz olarak ertelenmeli. Kredi kullanamayan esnaf ve sanatkârlara da az 1 sene geri ödemesiz faizsiz kredi desteği verilmeli.

2. Sanatkâr ve esnaflara verilen kira desteği ve doğrudan nakit yardımının kapsamı genişletilmeli ve destekler sürmeli.

3. Sanatkâr ve esnafların yanlarında çalışan personelin SGK prim ödemeleri, vergi ödemeleri, elektrik, su ve doğalgaz fatura bedelleri 1 sene faizsiz olarak ertelenmeli.

4. Kısıtlamalar sebebiyle faaliyetlerine ara verdirilen elektronik oyun salonları, internet kafe, halı saha işletmecileri, bilardo salonları, kıraathane, kahvehane, kır bahçesi ile; çalışmalarına yalnızca paket servis ile izin verilen lokanta, restoran, kafeterya, kafe ve pastane gibi işletmelere HES kodu zorunluluğu ile müşterili faaliyetlerinin başlamasına izin verilmeli.

5. Ticari araç sahiplerine indirimli akaryakıt olanağı sağlanmalı.

6. Sigorta prim borcu bulunan sanatkâr ve esnafların, sağlık hizmeti alabilmelerine imkân veren uygulama 1 sene daha uzatılmalı.

Yorumlar (0)
-1
parçalı az bulutlu