Altın alacaklar dikkat! Yarından itibaren uygulanacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan (BDDK), yarından itibaren 100 gram ve üzeri altın alımına 1 gün valör uygulanacağı bilgisi geldi.

EKONOMİ 21.05.2020, 15:36
Altın alacaklar dikkat! Yarından itibaren uygulanacak

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu), yarından itibaren 100 gram ve üzeri altın alımına 1 gün valör uygulanacağını duyurdu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan (BDDK) yapılan açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 21 Mayıs 2020 tarih ve 9033 sayılı kararı ile finansal piyasaların istikrarlı işleyişine ve kredi sisteminin etkin çalışmasına katkıda bulunulmasını teminen yarından itibaren gerçek ve tüzel kişilerin günlük 100 gram ve üzerinde altın alım işlemlerinde, altının ilgilinin hesabına aktarılmasının ve/veya kullanıma açılmasının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesine karar verildiği belirtildi.

Valör nedir?

Valör, faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarihtir. Kredi hesaplarına alacak geçen hareketler için işlemin yapıldığı günü takip eden ilk iş günüdür. Borç geçen işlemler için valör, işlemin yapıldığı gündür.

Altın ağırlıkları

Çeyrek altın 1,75 gram, yarım altın 3,50 gram, tam (ziynet) altın ise 7 gramdır.

Yorumlar (0)
27
açık