1 dolar kaç TL? (6 Ekim 2022)

Türkiye’de birçok ürünün fiyatını doğrudan etkileyen dolar kurundaki hareketlilik yakından takip ediliyor. Peki, 6 Ekim 2022 Perşembe günü dolar kuru kaç lira? 1 dolar kaç TL? 

EKONOMİ 06.10.2022, 08:32 Ömer Aksan
1 dolar kaç TL? (6 Ekim 2022)

Son 2 yıl içerisinde hareketli bir seyir izleyen dolar kuru, 2021 yılının aralık ayında 18 lirayı görmüştü. O dönemde açıklanan kur korumalı vadeli mevduat sistemi ile kısa süre içerisinde 10 liraya kadar düşen dolar, aradan geçen yaklaşık 10 aylık sürecin ardından bir kez daha 18 liranın üzerine çıktı. Türkiye’de satışa sunulan birçok ürünün fiyatını doğrudan etkileyen dolar kurundaki hareketlilik yakından takip ediliyor. Peki, 6 Ekim 2022 Perşembe günü dolar kaç lira seviyelerinde bulunuyor? Dolar düştü mü, yükseldi mi? İşte son durum…

Dolar bugün kaç lira? (6 Ekim 2022)

Spot piyasada dolar/TL alış fiyatı 18,58 lira civarında işlem görüyor. 

Euro/TL ise aynı dakikalarda 18,43 fiyatıyla işlem görüyor.

Yıl sonuna kadar Merkez'in 3 toplantısı bulunuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan politika faizinin yıl sonunda tek haneye ineceğini ifade etmesiyle birlikte Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz ve kredi politikaları piyasalarda ana gündem maddesi olarak takip ediliyor.

Merkez Bankası son iki toplantıda iki puan indirerek politika faizini yüzde 12'ye indirdi. Yıl sonuna kadar Merkez'in üç olağan toplantısı bulunuyor. Son bir ayda TL dolar karşısında benzer para birimlerinden daha sınırlı kayıp yaşadı. TL'de günlük sınırlı kalan fakat her gün devam eden kayıplar bir ayı aşkın bir süredir devam ediyor.

Son bir ayda peso ve ruble, dolar karşısında değer kaybetmeyen nadir iki para birimi oldu. TL ise yüzde 1,7 değer kaybı ile en iyi performans gösteren üçüncü para birimi oldu. Benzer para birimlerinde yüzde 8'e varan kayıplar görüldü.

Yılbaşından beri TL, yüzde 28,9, son bir senede ise yüzde 54.8 değer kaybetti. TL geçen sene yüzde 40'ın üstünde değer kaybı yaşamıştı.

Yorumlar (0)