Yine seçim, yine aynı vaat: İlhak edeceğiz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaklaşan erken seçimler öncesi işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini 'İsrail'e ilhak etme' vaadini tekrarladı.

DÜNYA 01.09.2019, 15:09 01.09.2019, 15:12
Yine seçim, yine aynı vaat: İlhak edeceğiz

'Batı Şeria’daki yerleşimleri İsrail topraklarına katma' sözüyle girdiği 9 Nisan seçimlerinden hüsranla ayrılan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 17 Eylül’de tekrarlanacak seçimlerin arifesinde de aynı vaatleri gündeme getirmeye başladı.

İsrail’de eğitim-öğretim yılı açılışı için Batı Şeria yerleşimlerinden Elkana’yı seçen Netanyahu, "Burası bizim toprağımız." dedi ve 5 ay önce dile getirdiği vaatleri tekrarlayarak 'Batı Şeria’daki tüm yerleşimlerin İsrail’e ilhak edilmesi' sözünü verdi.

Burada öğrencilere yaptığı konuşmada Netanyahu, bu yıl 9 Nisan'daki seçim öncesi yaptığı ve tartışmalara neden olan Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin İsrail'e ilhakı vaadini tekrarladı. 

"Tüm yerleşimleri Yahudi egemenliğine dahil edeceğiz"

Abluka altındaki Gazze Şeridi'nden 2005'te yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerininin boşaltılmasını hatırlatan ve bundan sonra hiçbir yasa dışı Yahudi yerleşim birimini boşaltmayacaklarını vurgulayan Netanyahu, "Tanrı’nın yardımıyla İsrail Devleti’nin bir parçası olarak tüm yerleşimleri Yahudi egemenliğine dahil edeceğiz." ifadesini kullandı. 

İsrail basını Netanyahu'nun bu vaadini, 'ülkede 17 Eylül'de yapılacak erken seçim öncesi sağcı seçmenlerin oyunu almaya yönelik bir adım' olarak yorumladı. 

2 bin 300 yeni konut inşası onaylanmıştı 

Barış Şimdi Hareketi tarafından yayımlanan raporda, İsrail Savunma Bakanlığına bağlı Filistin Topraklarındaki Hükümet Aktiviteleri Koordinasyon Birimi (COGAT) bünyesindeki Sivil İdare Birimine bağlı Yüksek Planlama Kurulunun Batı Şeria'da 2 bin 300 yeni konut inşasını onayladığı aktarılmıştı. 

Kurulun ayrıca Batı Şeria'nın farklı yerlerinde daha önce inşa edilmiş 3 yerleşim birimini de onayladığına değinilen raporda, şu ifadeler kullanılmıştı:

"Yerleşim planlarının onaylanması, barış olasılığını ve iki devletli bir çözümü engellemeyi, Batı Şeria'nın bir kısmını veya tamamını İsrail'e ilhak etmeyi amaçlayan feci hükümet politikasının bir parçasıdır."

İsrail hükümeti inşa faaliyetlerini hızlandırdı

Başbakan Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki İsrail hükümeti, son dönemde işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşim birimi inşa faaliyetlerini hızlandırdı.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi var. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal boyunduruğu altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor.

Yorumlar (0)