Rusya, Suriye'ye askeri üs kurdu!

Rusya’nın Hmeymim Hava Üssü’nden kalkan uçaklar ve helikopterler, Rusya tarafından Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kamışlı kentinde kurulmaya başlanan yeni üsse vardı.

DÜNYA 14.11.2019, 14:13 14.11.2019, 15:06 Hülya İlgin
Rusya, Suriye'ye askeri üs kurdu!

Rusya’nın Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü YPG/PKK’nın çekildiği şehirlerdeki askeri yoğunluğu sürüyor.

Son olarak Rusya’da orduya yakın yayın yapan Zvezda kanalı, Rusya’nın Suriye'nin Kamışlı şehrinde büyük bir hava savunma sistemi kurmaya başladığı bilgisini verdi. Habere göre Rusya’nın Hmeymim Hava Üssü’nden kalkan uçak ve helikopterler, Suriye'nin Kamışlı vilayetinde bulunan ve önceden havaalanı olarak faaliyet gösteren El-Kamışlı Havaalanı'na taşındı.

Pantsir hava savunma sistemi

Rus ordusuna yakın yayın yapan Zvezda kanalı haberinde, Rusya’ya ait Mİ-8 ve Mİ-35 tipi helikopterlerin Rusların yeni hava üslerine ulaştığı, diğer askerî envanterlerin sevkıyatının ise devam ettiği belirtildi. Haberde en ciddi iddia ise Kamışlı bölgesindeki hava üssünün Pantsir hava savunma sistemleri ile korunmaya başlandığı bilgisi oldu.

İddialara göre Rusya, yeni hava üssünü yerden Pantsir hava savunma sistemleriyle havadan ise helikopter ve uçaklarla korumaya başladı. Rus basını bu bilgileri okuyucu ve izleyicilerine aktarırken Rusya Savunma Bakanlığı ise yeni hava üssüne yapılan sevkıyat ve koruma çalışmalarıyla ilgili hiçbir bilgi paylaşmadı ve mevcut haberleri yalanlamadı.

Yorumlar (0)
hafif yağmur