Rusya, Bağdadi operasyonuna ikna olmadı!

ABD’nin, IŞİD Lideri Ebubekir el Bağdadi'nin öldürüldüğü açıklamasına Rusya ikna olmadı. Rusya Savunma Bakanlığı, Washington’un, Bağdadi’nin öldürülmesine ilişkin doğrudan delil sunulmasını istedi.

DÜNYA 27.10.2019, 20:15
Rusya, Bağdadi operasyonuna ikna olmadı!

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, İdlib bölgesinde Suriye hükümetinin kontrolünde olmayan toprakların bütünüyle El Kaide şubesi olan Nusra tarafından idare ve kontrol edildiğini aktardı.

Konaşenkov, "Bu örgüt, Suriye’de en büyük rakibi olarak IŞİD ve her bir temsilcisini her zaman hiçbir tavizde bulunmadan bulduğu yerde hemen yok ediyor. Bu yüzden IŞİD’in eski liderinin, Suriye El Kaide’sinin kontrolündeki topraklarda huzurlu bir şekilde bulunması en azından ABD veya operasyonun başka katılımcılarının bazı doğrudan kanıtları sunmasını gerektiriyor” dedi.

Konaşenkov: "Çelişkili ayrıntılar veriliyor"

Konaşenkov "Bu operasyonda yer alan doğrudan katılımcı ve ülke sayısındaki artış ve her birisinin tamamen çelişkili ayrıntılar vermesi, operasyonun gerçek ve başarılı olduğuna dair soru işaretleri ve şüpheler doğuruyor” dedi.

Trump'a cevap verdi

Trump’ın, "Ruslar, onların kontrolünde olan bölgeden geçeceğimizi biliyorlardı” sözlerine cevaben Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü, "Bu operasyon sırasında ABD savaş uçaklarının İdlib gerilimi azaltma bölgesi hava sahasından geçişine yardımcı olunduğuna dair hiçbir bilgimiz yok” şeklinde konuştu.

Trump ne demişti?

Operasyonun düzenleneceğine dair Rusya’ya da bilgi verdiklerini söyleyen ABD Başkanı Donald Trump, "Onların kontrolünde olan bölgeden geçeceğimizi biliyorlardı. Ancak neden girdiğimizi bilmiyorlardı" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
16
açık