Protestolarda süper market yakıldı: 3 ölü

Şili’nin başkenti Santiago’da metroya yüzde 4 zam yapılmasına tepki olarak düzenlenen gösterilerde bir süpermarket kundaklandı. Yangında 3 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

DÜNYA 20.10.2019, 12:41 Hülya İlgin
Protestolarda süper market yakıldı: 3 ölü

Şili'nin başkenti Santiago'da metroya yapılan 30 peso (24 kuruş) zammın ardından patlak veren protestoların ikinci gecesinde gösteriler şiddetini iyi ce artırdı. Gösterilerde bir süpermarkette yangın çıktı. Yangındaki marketteki 2 kişinin olay yerinde 1 kişinin ise kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği açıklandı.

Gösterilerin ikinci gününde Şili polisi, barikat kurup otobüsleri ateşe veren protestoculara göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. Olaylar sebebiyle gece saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 
Şili polisi, gösterilerde 300'den fazla kişinin gözaltına alındığını, 11 sivil ile 156 polisin yaralandığını duyurdu.

Ayrıca 136 metro istasyonundan 41’inin protestocular tarafından tahrip edildiği açıklandı.

Hükümetin dün başlayan protestolar sebebiyle başkent Santiago’da 15 günlük olağanüstü hal ilan etmesinin ardından, sokaklarda askerler ve tanklar konuşlandırıldı.

Gösteriler sebebiyle, kültürel etkinlik ve spor faaliyetleri iptal edilirken, dükkanlar da kepenk indirmek zorunda kaldı. Metro seferleri Pazartesi gününe kadar yapılmayacak.

Yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, Concepcion, Rancagua, Punta Arenas, Valparaso, Iquique, Antofagasta, Quillota ve Talca kentlerinde de gösteri düzenlendiği kaydedildi.

Yorumlar (0)
19°
açık