Pelosi'nin uçağı Tayvan'da: Savaş uçakları havalandı

ABD Temsilciler Meclisi'nden Başkanı Nancy Pelosi ve beraberindeki beş kişilik Kongre heyetinin bulunduğu uçak Tayvan'a ulaştı. Son birkaç haftadır hakkında çok sayıda spekülasyon yapılan, Çin ile ABD arasında gerilime yol açan ziyaret gerçekleşmiş oldu. Öte yandan, Çin Komünist Partisi'ne yakın medya, uçağın Tayvan'a yaklaştığı esnada, Çin'e ait olan S-35 savaş uçaklarının Tayvan Boğazı'nı geçtiğini açıkladı.

DÜNYA 02.08.2022, 18:45 Koray
Pelosi'nin uçağı Tayvan'da: Savaş uçakları havalandı

Pelosi ve beraberindeki heyeti taşıyan 'Boeing C-40' tipi askeri bir uçak, Malezya'daki Sultan Abdülaziz Şah Havaalanı'ndan ayrıldıktan hemen sonra kuzey yönünde Güney Çin Denizi'ne doğru ilerlemek yerine Endonezya'ya bağlı Borneo Adası üzerinden doğuya doğru, akabinde Filipinlerin doğu kıyısını izleyerek kuzeye hareket etti.

Daha sonra Filipinler Denizi üzerinde kuzeybatıya doğru ilerleyen uçak, Tayvan hava sahasına doğu tarafından girerek Taipei'deki Songşan Havalimanı'na indi.

Çin Komünist Partisi'ne yakın medya, uçağın Tayvan'a yaklaştığı esnada, Çin'e ait olan S-35 savaş uçaklarının Tayvan Boğazı'nı geçtiğini açıkladı. 

Pelosi'nin resmi internet adresinde ziyaret programına dair yayımlanan açıklamada, Japonya, Güney Kore, Malezya ve Singapur'u kapsayan gezide Tayvan'a yer verilmemişti.

Ne olmuştu?

Pelosi'nin gezi çerçevesinde Tayvan'ı ziyarette bulunacağına dair söylentiler iki ülke ilişkilerinde gerilime yol açmıştı.

Çin Savunma Bakanlığı, bu hafta içerisinde gerçekleştirdiği açıklamada, Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesi durumunda askeri karşılık verebileceğine yönelik uyarıda bulunmuş ve "Eğer Pelosi Tayvan'ı ziyarette bulunursa Çin ordusu boş durmayacaktır." demişti.

Dışişleri Bakanlığı da muhtemel ziyarete dair, "Her türlü ihtimale karşı hazırlıklıyız. Eğer ABD'liler bu ziyarette ısrarcı olursa egemenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü korumak adına kararlı ve kuvvetli önlemler alacağız." yorumunda bulunmuştu.

Pelosi'nin muhtemel ziyareti sebebiyle Çin ve ABD ordularının Tayvan dolaylarındaki askeri hareketliliği artırmıştı.

ABD ordusunun Pasifik Okyanusu'ndaki yedinci filosuna bağlı görev icra eden Ronald Reagan savaş gemisi, Güney Çin Denizi'ne doğru ilerlemişti.

Çin ordusu da Tayvan Adası'nın karşı tarafındaki Guangdong eyaletinde tatbikatlar yaparken, bölge gemi trafiğine kapatılmıştı.

Nisan 2022'de planlanan ziyaret iptal edilmişti

Pelosi'nin (82) geçtiğimiz nisan ayında Tayvan'a yapmayı programladığı ziyaret, koronavirüse yakalandığı gerekçesiyle gerçekleşmemişti. 

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, o zamanlarda Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesinin 'yegane Çin' ilkesinin tanımladığı 'kırmızı çizginin geçilmesi' manasına geleceği yönünde uyarıda bulunmuştu.

Ziyaretin yapılması durumunda Pelosi, 25 senelik aranın ardından Ada'yı ziyarette bulunan ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olacak. Daha evvel, 1997 yılında Newt Gingrich, bahse konu görevi yürütürken ülkeyi ziyaret etmişti.


(Pelosi)

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu