Nijer'de yardım dağıtımında izdiham: 20 ölü!

Nijer'in güneydoğusundaki Diffa bölgesinde, Nijeryalı mültecilere yardım dağıtımı esnasında çıkan izdihamda 20 kişi yaşamını yitirdi.

DÜNYA 17.02.2020, 16:35
Nijer'de yardım dağıtımında izdiham: 20 ölü!

Nijerya'nın Borno eyaleti Valisi Babagana Umara Zulum'ün Diffa'da yaşayan Nijeryalı mültecilere yardım dağıtımı sırasında izdiham yaşandı.

İzdihamda çoğunluğu kadın ve çocuk, 20 kişi hayatını kaybetti, 12 kişi yaralandı. Ölenlerin kimlik tespit çalışmaları yapılırken, yaralılar tedavi altına alındı.

Nijerya'nın kuzeyindeki Borno eyaletinde terör örgütü Boko Haram'ın şiddet eylemleri nedeniyle on binlerce Nijeryalı, sınırdaki Diffa bölgesinde mülteci olarak yaşıyor.

Şubat 2015'ten beri Boko Haram'ın saldırılarına maruz kalan Diffa bölgesi 5 yıldır olağanüstü hal yönetiminde bulunuyor.

Nijerya'da 2000'li yılların başından beri etkinlik gösteren terör örgütü Boko Haram'ın 2009'dan bu yana yaptığı kitlesel şiddet eylemlerinde en az 20 bin kişi hayatını kaybetti.

Örgüt, 2015'ten beri ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası'ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi yaşamını yitirdi.

Yorumlar (0)
16
açık