Kore üzerinde tespit edildi

Amerikan Hava Kuvvetlerine ait istihbarat uçağının Kore Yarımadası üzerinde uçuş yaptığı tespit edildi.

DÜNYA 07.04.2020, 10:13
Kore üzerinde tespit edildi

Güney Kore haber ajansı Yonhap'ta yer alan habere göre, hava araçları izleme sitesi "Aircraft Spots", "RC-135W Rivet Joint" model elektronik istihbarat uçağının, ülkenin kuzeydoğusundaki Gangwon ve Seul ile İnçeon kentlerini içine alan Gyeonggi bölgesi üzerinde uçtuğunun tespit edildiğini bildirdi.

"Aircraft Spots" hava araçları izleme sitesi, geçen cumartesi günü aynı tipte bir hava aracının Kore Yarımadası üzerinde uçtuğunu duyurmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Kore ile nükleer görüşmelerin kesilmesinin ardından Pyongyong yönetiminden gelecek yeni silah denemesi benzeri provokatif eylemlerden endişe etmesi sebebiyle 2019 yılının son aylarında bölgedeki havadan izleme ve askeri istihbarat faaliyetini artırmıştı.

"Aircraft Spots" hava araçları izleme sitesi, 2019 yılı Aralık ayı boyunca Boeing firmasının ürettiği  "RC-135W" elektronik istihbarat uçaklarının yanı sıra, Northrop Grumman firması tarafından üretilen "E-8 Joint STARS" model müşterek izleme ve radar sistem uçaklarının, Kore Yarımadası üzerinde uçtuğunu belirlemişti.

Ayrıca 11 Aralık'ta Kore Yarımadası ve Japonya yakınlarında bir B-52 stratejik bombardıman uçağı ile Global Hawk insansız hava aracının (İHA) tespit edildiği kaydedilmişti.

Kuzey Kore ile Amerika Birleşik Devletleri arasında, 2019 yılı Şubat ayından bu yana aksayarak da olsa süren nükleer müzakereler, İsveç'te 5 Ekim'de yapılan çalışma düzeyindeki toplantılarda kesilmişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, müzakereleri yeniden başlatmak üzere Washington yönetimine somut öneriler sunması için 2019 yılı sonuna kadar zaman vermiş, aksi takdirde nükleer ve kıtalar arası güdümlü füze denemelerine devam edecekleri uyarısında bulunmuştu.

Yorumlar (0)
10
açık