Bilim Kurulu üyesi: Dişimizi sıkarsak Haziran'da nefes alırız!

Bilim Kurulu üyesi Afşin Emre Kayıpmaz, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinde en kritik döneme girildiğini belirterek, "Bir süre daha dişimizi sıkarsak haziran ayında bir miktar nefes alacağımızı umuyorum." açıklamasını yaptı. 

SAĞLIK 07.04.2020, 10:16
Bilim Kurulu üyesi: Dişimizi sıkarsak Haziran'da nefes alırız!

Türkiye, yoğun tedbirler alarak yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılmasını yavaşlatmayı amaçlıyor. 

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüsün ne zaman yavaşlayacağına ilişkin açıklamada bulundu. 

"Haziran ayında bir miktar nefes alacağımızı umuyorum"

Kayıpmaz, biyoistatistiksel modellemelere göre önümüzdeki iki haftanın çok kritik olduğuna dikkat çekerek, "En kritik döneme girdiğimizi düşünüyorum. Bir süre daha dişimizi sıkarsak haziran ayında bir miktar nefes alacağımızı umuyorum. Unutulmamalı ki bu bizim elimizde. Özellikle bu iki hafta olmak üzere nisan ayı içerisinde evde ne kadar sıkılırsak, bunun meyvelerini o kadar erken toplarız." ifadelerini kullandı. 

"Pozitif olduğu tespit edilen vakaların yakın temaslıları da taranıyor"

5 Nisan gününe kadar vaka sayının 27 bini aştığını ve günlük test sayısında 20 bin sayısının geçildiğini hatırlatan Kayıpmaz, "Pozitif olduğu tespit edilen vakaların aynı zamanda yakın temaslıları da taranıyor. Pozitif vakalarla yakın teması olmuş kişilerin izolasyonuyla da hastalığın yayılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor." diye konuştu.

"Sağlık personeli fedakârca mücadele ediyor"

Kayıpmaz, sağlık çalışanlarının koronavirüsle fedakârca mücadele ettiğini belirterek, "Bu süreçte kimi acil sağlık personeli evinin dışında Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen misafirhane, otel gibi yerlerde kalmayı tercih etti, kimi de kendi evinde, kendini en sevdiklerinden izole etti." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
22
açık